Comparative calculation of 3-dimensional surface area and water flow direction from digital elevation models: A case study for the agricultural land in Eskişehir-Çifteler irrigation
Sayısal yükseklik modellerinden 3-boyutlu yüzey alanının ve su akış yönlerinin karşılaştırmalı hesaplanması: Eskişehir-Çifteler sulaması tarım arazileri pilot uygulaması
- Tez No: 840107
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZGÜN OK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tarımsal üretimin ve buna bağlı olarak tarımla ilgili çok sayıda parametrenin önemi dijitalleşen dünyanın birincil odak noktası haline gelirken, 2019 pandemisi ile birlikte gıdanın ne kadar önemli olduğunun bir kez daha altı çizilmiş oldu. Tarımda suyun doğru miktar ile gerekli alanlarda kullanımının sağlanabilmesi için sulanan parsel alanlarının 3 boyutlu (3B) olarak hesaplanarak geçerli yüzey alanı olarak bu değerlerin kullanılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada temel amaç, sulama alanlarında kullanılan su miktarının 3B boyutlu alan değerleri kullanılarak parsel bazında daha doğru hesaplanması ile bitkinin su ihtiyacının yetersiz veya fazla olmasının engellenmesidir. Bu sayede, sulama hesaplamalarının doğru alan tahminlerine dayanmasını sağlayarak verimliliği artırmayı ve tarımsal üretimde kayıpların önlenmesine yardımcı olunması umulmaktadır. Bu tez, Eskişehir-Çifteler bölgesinde yer alan çalışma alanı için 3B verilerden elde edilerek hesaplanan alan değerlerini tapuda listelenen alanlarla karşılaştırmıştır. Belirtilen amaca ulaşmak için kurumlardan ve kamuya açık veri kaynaklarından DEM verileri temin edilmiştir. Buna ek olarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nden (TKGM) Dijital Arazi Modeli nokta verisi (DTM points) elde edilmiştir. Yükselik değerleri ile parsel verileri kullanılarak parsellerin 3 boyutlu ölçümlerine ulaşılmıştır. Yapılan analiz sonucunda seçilen test sahası için toplam yüzey alanı (TKGM) ile toplam tapu alan değerleri arasında 235 hektarlık bir fark olduğu görülmektedir. İncelenmekte olan alan, tahmini toplam 10.677,05 hektarı kapsayan bir tarımsal faaliyet alanıdır. Toplam alanla karşılaştırıldığında, fark hafife alınabilir; ancak, ülke düzeyi göz önüne alındığında, potansiyel olarak önemli tarımsal tutarsızlıklara neden olabilecek düzeyde olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The significance of agricultural production and, consequently, numerous agriculture-related parameters are becoming the primary focus of the digitalized world, and with the 2019 pandemic, the significance of food was once again highlighted. In order to ensure the correct and necessary use of water in agriculture, valid surface area values by calculating the irrigated parcel areas in 3-dimensions (3D) are required. The main purpose is to more accurately calculate the amount of water used in irrigation areas on a parcel-by-parcel basis using 3D area values, thereby preventing the plant from receiving insufficient or excessive water. In this way, it is hoped that this will increase efficiency and help prevent losses in agricultural production by ensuring that irrigation calculations are based on accurate area estimates. This thesis compared the calculated area values derived from 3D data to the areas listed on the title deeds for the study area located in the Eskisehir-Cifteler region. To achieve the stated objective, DEMs were obtained from institutions and publicly accessible data sources. In addition, information regarding the DTM's points was obtained from the General Directorate of Land Registry and Cadaster (GDLRC). Utilizing elevation models and parcel data, the 3D measurements of the parcels were obtained. Upon conducting an analysis, it is seen that there is a difference of 235 hectares between the total surface area (GDLRC) and the total title deed area for the selected test site. The area under investigation is a farming community that covers an estimated total of 10.677,05 hectares. Compared to the total area, the difference might be underestimated; however, considering the country level, it was found to be at a level that could potentially cause substantial agricultural discrepancies