Kafa kaidesi far-lateral yaklaşımında oksipital juguler tüberkülün cerrahi anatomisi ve morfometrik analizi
Surgical anatomy and morphometric analysis of the occipital jugular tubercle in the far-lateral approach of the cranial base
  1. Tez No: 840124
  2. Yazar: LUAY ŞERİFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET TURAN SÜSLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Juguler Ttlberkül (JT) kranyoservikal bileşkenin önemli bir parçasıdır. Uzak yan (far lateral) yaklaşımda JT'ün rezeksiyonu cerrahi alanda önemli bir derinlik artışı sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı JT'nin anatomik ve morfometrik analizlerini yapmaktır Bu çatışmada kullanılan otuz sekiz kuru insan kafatasmda toplamda dokuz parametre dikkate alınmıştır. JT, HK ( hipoglossal kanal), OK ( oksipital kanal), JB ( juguler bulb), KF (kondiller fossa), OK ( oksipital kondil), İJF ( intemal juguler foramen), KK ( kondiler kanal) gibi anatomik yapılar referans noktalar alınmıştır. Her yapımı ölçümü çift taraflı olarak yapılmıştır. JT'nin ölçümleri ve farklılıkları, ayrıca tepe çıkınösının 5ekli, sayısı ve büyüklüğü not edildi. Elde edilen sonuçlara göre JT ve HK tüın ömeklerde mevcut bulurınıuştur. KK ve ÎJF sırasıyla 22 ve 14 olguda mevcut değildi. Bu sonuçların ışığında bittin örneklerde tespit edilen JT'nin anatomik belirteç olarak kullanılması girişilecek uzak yan {far-lateral) gibi kafa tabanına yönelik cerrahilerde şeklinin ve boyutunun ayrıca HK ile olan ilişkisinin cerrahi girişim öncesinde ayrınulı olarak bilinmesi cerrahı daha güvenilir yaklaşım sağlar.
Özet (Çeviri)
The jugular tubercle (JT) is an important part of the craniovertebral junction. Proper removal of the JR during the modification of the far-1atera1 approach provides a significant increase in the operative space. The purpose of this study was to describe the anatomy and variations of the JT and to conduct a morphometrical analysis. Thirty-eight dry skulls were included in this study. Nine parameters were defined and analyzed. The JT, hypoglossal canal (HC), jugular bulb, condylar fossa, occipital condyle (OC), internal jugular foramen, and condylar canal were selected as landmarks. The measurements were made separately for the right and the left sides. Significant morphological varlations in the JT were noted. A protuberance was apparent on the JT and classified according to its shape, size, and number. The HC was observed in all specimens. The condylar canal and the internal jugular foramen were ah.sent in 22 skulls and 14 skulls respectively. Variations of the JT arid the relationship of the JT to the neighbormg bone and neural structures are important for modifications of the far-lateral approach. This study presents a detailed anatomical analysis of the shape, size, and orientation of the JT, all of which should be taken into consideration before craniovertebral junction surgery