Theory of orthogonally additive operators
Dikey toplamsal operatörlerin teorisi
- Tez No: 840150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE ERKURŞUN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Diklik koşulu altında toplamsallık özelliğini sağlayan operatörlere dikey toplamsal denir. Bu tez dikey toplamsal operatörlerin teorisine odaklanmaktadır. Ayrıca bu tezde, dikey toplamsal operatörlerin teorisi içinde önemli bir yere sahip olan "fragment'' kavramı da incelenmiştir. Birinci bölüm, fragment kavramının çalışmasına odaklanmıştır. Fragment kavramı hem vektör latisler hem de latis-normlu vektör uzaylar üzerinde incelenmiştir. 2. Bölümün 2.2 ve 2.3 kısımlarında elde edilen sonuçlar, kaynakça kısmındaki [1] makalesinde bulunabilir. İkinci bölüm, dikey toplamsal operatör sınıflarını ve ''C-tam'' olarak bilinen yeni bir vektör latis sınıfını tanıtmaktadır. Bu bölüm ayrıca bir dikey toplamsal dönüşümün genişletilmesi problemini de ele almaktadır. Birçok örnek ve sonuç ile bulgular desteklenmiştir. Son bölümde, dikey toplamsal operatör kavramı latis normlu uzaylar üzerinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
An orthogonally additive operator is a map that satisfies the additivity property under the disjointness condition. This thesis focuses on the theory of orthogonally additive operators. The concept of fragments plays a significant role in constructing the theory of orthogonally additive operators, and it is also studied in this thesis. The first chapter is dedicated to the study of fragments. The concept is explored in the context of vector lattices and lattice-normed vector spaces. The conclusions derived from Sections 2.2 and 2.3 of Chapter 2 can be found in [1]. The second chapter introduces the classes of orthogonally additive operators defined on vector lattices and a novel class of vector lattice known as C-complete. This chapter also addresses the extension problems associated with orthogonally additive maps. Various examples and conclusions are provided to support the findings. In the last chapter, orthogonally additive operators are examined in the context of lattice normed spaces.