Ortogonal toplamsal dönüşümler
Orthogonally additive maps
- Tez No: 886088
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez, diklik koşulu altında toplamsallık özelliğini sağlayan dönüşümler olan ortogonal toplamsal dönüşümler teorisi üzerine yoğunlaşmaktadır.Ayrıca, ortogonal toplamsal dönüşümler teorisi içinde önemli bir yere sahip olan sıra süreklilik ve C-tam kavramları da incelenmiştir. Bu tez, dört ana bölümde incelenmiştir . İlk bölümde literatür özeti, tezin amacı ve hipotezler sunulmaktadır. İkinci bölüm, tezin geri kalan bölümleri için gerekli temel tanımlar ve teoremler yer almaktadır. Üçüncü bölüm sekiz alt kısımdan oluşmaktadır. İlk alt kısımda, bu çalışmanın temel konusu olan ortogonal toplamsal dönüşümlerin tanımı verilmiştir.İkinci alt kısımda Soyut Uryson dönüşümlerinin zarfı tanımlanmıştır.Üçüncü alt kısımda ana sonuçlar ve örnekler sunulmuştur.Dördüncü alt kısımda Soyut Uryson dönüşümlerinin sıra sürekliliği ve modülü arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Diğer alt kısımlarda ise ana sonucun ispatı, ortogonal toplamsal dönüşümlerin temel örnekleri ve C-tam olarak bilinen yeni bir Riesz uzayı sunulmuştur.Son alt kısımda, Riesz uzaylarının özel bir durumu olan yanal bantlar üzerine ortogonal toplamsal dönüşümlerin dar izdüşümleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise tezden elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines on the theory of orthogonal additive maps, which are maps that satisfy the condition of additivity under orthogonally. Additionally, it examines the concepts of order continuity and C-complete, which hold significant importance within the theory of orthogonal additive maps. This thesis is composed of four main sections. The initial section presents a literature survey, the aim of the thesis, and the hypotheses. The second section covers the necessary fundamental definitions and theorems for the remaining parts of the thesis. The third section is composed of eight subsections. In the initial subsection, the definition of orthogonal additive maps, which is the main focus of this research, is provided. The second subsection defines the envelope of Abstract Urysohn maps. The third subsection presents the main results and examples. The fourth subsection examines the relationships between order continuity and the module of Abstract Urysohn maps. In the remaining subsections, the proof of the main result, basis examples of orthogonal additive maps, and a newly introduced Riesz space known as C-complete are presented.In the final subsection, the narrow projections of orthogonal additive transformations on lateral bands, which are a special case of Riesz spaces, are investigated. The fourth chapter contains the conclusions drawn from the thesis.