Finite element analysis of beam-to-beam eccentric end plate connections
Eş eksenli kiriş bağlantılarının sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
- Tez No: 840177
- Danışmanlar: PROF. DR. BORA YILDIRIM, PROF. DR. MEHMET ALİ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kiriş-kiriş bağlantıları, T-stub, eş eksen plakası, kesme plakası, ek plakaların kullanıldığı bağlantılar gibi pek çok farklı konfigürasyonda yapılabilmektedir. Söz konusu bağlantı tipleri arasında eş eksen plakaları son dönemlerde önem kazanmaya başlamıştır. Özellikle geniş tabanlı yapılarda ve konstrüksiyonun zorunlu kıldığı yerlerde eş eksenli kiriş bağlantı tipini kullanmak kaçınılmaz olmuştur. Bu çalışma eş eksenli kiriş bağlantıları üzerine sonlu elemanlar analizi yöntemini kullanarak geniş bir araştırma sunmaktadır. Bağlantıların yapısal yüklere verdiği cevapları anlamanın ve bu cevaplara göre uygun dayanım sınıflandırmalarının yapılabilmesinin en pratik yolu moment-rotasyon grafiklerinin elde edilmesidir. Bu çalışma bir dizi parametrenin değiştirilmesi ile eş eksen kiriş bağlantılarının davranış biçimlerini incelemiş ve dayanım sınıflandırmalarını sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study presents a broad investigation on eccentric end plates used for beam-to-beam connections by utilizing finite element analysis. This investigation is based on previous experimental work on beam-to-beam connections conducted by a supervisor of this thesis. These connections are vitally essential in the modeling of lightweight structures. For beam to beam joints, there are numerous varieties of joints, including shear plate, clip angle joint, and eccentric end plate, along with T-stub joints, that are frequently used in frame structures. Understanding the rotational attitude of the joints is a fundamental aspect of design. A practical way of evaluating their response is to generate moment-rotation curves and investigate the effects of several parameters graphically. It is concluded that the stiffeners and the end plate are the critical components for failure.