Integrals of motion in curved space-time
Eğri uzay-zamanda hareket integralleri
- Tez No: 840179
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET YURDUŞEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ALKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Matematik, Physics and Physics Engineering, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Hareket integralleri noktasal bir parçacığın hareketi sırasında sabit kalan ve hareketin farklı önemli özelliklerini hareket denklemini çözmeden elde etmeye yarayan niceliklerdir. Bu tezde göreli bir parçacığın hareketinin sistematik bir analizi verilmekte ve hareket integralleri ile parçacığın ̈üzerinde hareket ettiği uzay-zamanın Killing vektörleri ve Killing tensörleri arasındaki ilişki açıklanmaktadır. Örnek olarak Schwarzschild, Kerr ve genelleştirilmiş Lense-Thirring uzay-zamanı üzerindeki hareket çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Integrals of motion are the quantities that remain constant during the motion of a point particle that allow to determine various important properties without solving the equations of motion. In this thesis, a systematic analysis for the motion of a relativistic particle in curved spacetime is given and the relation of the integrals of motion to the Killing vectors and the Killing tensors of the spacetime in which the particle moves is explained. As examples, motion on the Schwarzschild, the Kerr and the generalized Lense-Thirring spacetimes are studied.