Denizli ili Buldan ilçesi merkezi halk inançları üzerine bir araştırma
A research on folk beliefs in the center of Buldan district of Denizli province
- Tez No: 840186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Denizli İlinin Buldan İlçesi Halk İnançları araştırılıp değerlendirilmiştir. Çalışmamız Buldan ilçe merkezinde yapılan derlemelerden oluşmaktadır. İlçe merkezinde yapılan çalışmada insan hayatının önemli dönüm noktaları olarak kabul edilen doğum, evlenme ve ölüm gibi geçiş dönemlerine, bunun yanı sıra uğurlu uğursuz sayılan durumlar, tabiat olayları, günler, hayvanlar, nazar, bereket, insan vücudu ve insan davranışları, rüyalar, kahve falı, sağlık, cin, melek, şeytan, eşyalar ve cansız maddeler gibi günlük hayatta karşımıza çıkan durumlarda başvurulan halk inanç ve uygulamalarına yer verilmiştir. Geçmişten günümüze baktığımızda bu inanç ve uygulamaların varlığını koruyup devam edip etmediği ve kültürel değişimden ne derece etkilendiği değerlendirilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“Araştırma Alanı ve Sosyo-Kültürel Dokusu”hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde,“Kavramlar Üzerine”başlık altında inanç kavramı, halk inanışlarının özellikleri, menşei, inançlarla ilgili yapılan tasnif çalışmaları ve inançların doğmasında etkili olan etkenler ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise“Buldan İlçesindeki Hayatın Geçiş Dönemleriyle İlgili Halk İnanış ve Uygulamaları”başlığı altında tespit edilen halk inançları ve uygulamalarının durumu, günümüzdeki yeri üzerine değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Folk Beliefs of Buldan District of Denizli Province were researched and evaluated. Our study consists of compilations made in Buldan district center. In the study conducted in the district center, transition periods such as birth, marriage and death, which are considered important turning points of human life, as well as situations considered auspicious and unlucky, natural events, days, animals, evil eye, fertility, human body and human behavior, dreams, coffee fortune telling. Folk beliefs and practices used in daily life situations such as health, demons, angels, devils, objects and inanimate objects are included. When we look from past to present, it is evaluated whether these beliefs and practices continue to exist and to what extent they are affected by cultural change. The study consists of three parts. In the first section, information is given about the“Research Area and its Socio-Cultural Texture”. In the second chapter, under the title“On Concepts”, the concept of belief, the characteristics of folk beliefs, their origin, classification studies on beliefs and the factors that are effective in the emergence of beliefs are discussed. In the third and last chapter, evaluations were made on the status and current place of the folk beliefs and practices identified under the title“Folk Beliefs and Practices Related to Transitional Periods of Life in Buldan District”.