Okul öncesi öğretmenlerinin bilişsel esneklikleri ile eğitimde teknolojiyi kullanma yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool teachers' cognitive flexibility and their competence in using technology in education
  1. Tez No: 840206
  2. Yazar: AYŞE SEYRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE YILMAZ UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin teknopedagojik eğitime yönelik yeterliliklerinin bilişsel esneklikleri ve demografik özellikleri açısından incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu, Diyarbakır ili Bismil ilçesinde görev yapan 200 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma kapsamında,“Kişisel Bilgi Formu”,“Bilişsel Esneklik Ölçeği”ve“Teknopedagojik Eğitim Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 25 istatistik yazılım programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; Bağımsız Örneklemler için t Testi, Tek yönlü varyans analizi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayı, Çoklu doğrusal regresyon tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda; okul öncesi öğretmenlerinin teknopedagojik eğitime yönelik yeterliliklerinin cinsiyet, yaş, öğrenci sayısı ve kurum türüne göre anlamlı bir farklılık göstermediği görülürken; kişisel bilgisayar ve internet bağlantısına sahip olma durumlarına göre anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür. Okul öncesi öğretmenlerinin teknopedagojik eğitime yönelik yeterlilikleri ile bilişsel esneklikleri arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Teknopedagojik eğitime yönelik yeterlilik alt boyutlarından tasarım ve uygulama alt boyutu ile bilişsel esneklik düzeyleri arasında orta düzeyde ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülürken; etik ve uzmanlaşma ile bilişsel esneklik düzeyleri arasında düşük düzeyde ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Teknopedagojik eğitime yönelik yeterliliklerinin tüm alt boyutları ile bilişsel esnekliğin farkındalık ve isteklilik alt boyutları arasında düşük düzeyde ve pozitif yönde bir ilişki görülürken; teknopedagojik eğitime yönelik yeterliliklerinin tüm alt boyutları ile öz-yeterlik ile ise orta düzeyde ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki görülmüştür. Ayrıca bilişsel esnekliğin öz-yeterlik alt boyutunun teknopedagojik eğitime yönelik yeterlililik ve alt boyutları olan tasarım, uygulama, etik ve uzmanlaşma boyutlarını çeşitli oranlarda yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the competencies of preschool teachers for technopedagogical education in terms of their cognitive flexibility and demographic characteristics. The study group of the research consisted of 200 preschool teachers working in Bismil district of Diyarbakır province. Within the scope of the research,“Personal Information Form”,“Cognitive Flexibility Scale”and“Technopedagogical Education Competence Scale”were used. The data obtained was analyzed using the SPSS 25 statistical software program. In the analysis of data; t Test for Independent Samples, One-way Analysis of Variance, Pearson Product Moment Correlation Coefficient, Multiple Linear Regression Techniques were used. As a result of the research; while it was observed that the competencies of preschool teachers for technopedagogical education did not differ significantly according to gender, age, number of students and type of institution. However, a significant difference was noted depending on whether they had a personal computer or an internet connection. It was observed that there was a positive and moderately significant relationship between preschool teachers' competence in technopedagogical education and their cognitive flexibility. While a moderate and positive significant relationship was observed between the design and implementation sub-dimension, one of the competence sub-dimensions for technopedagogical education, and cognitive flexibility levels, a low and positive significant relationship was observed between ethics and specialization and cognitive flexibility levels. While there is a low and positive relationship between all sub-dimensions of competencies for technopedagogical education and the awareness and willingness sub-dimensions of cognitive flexibility; a moderate and positive significant relationship was observed with all sub-dimensions of competencies for technopedagogical education and self-efficacy. In addition, it has been determined that the self-efficacy sub-dimension of cognitive flexibility predicts the competence for technopedagogical education and its sub-dimensions, namely design, implementation, ethics and specialization, at various rates.