Spinoza'nın hak kuramı çerçevesinde ütopya ve karşı ütopya incelemesi
Utopia and distopia a critique on spinozaian theory of right
- Tez No: 840225
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL BALİ AKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Hukuk, Siyasal Bilimler, Philosophy, Law, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma Spinoza'nın haklar bağlamında ortaya atmış olduğu hak kuramı felsefesi üzerine oturmaktadır. Bu bağlamda insan hakları meselesinin devlet kuramı içindeki yerini anlamak için ütopya ve karşı ütopya metinleri sorunlaştırıldı. Buradan yola çıkarak ütopya ve karşı ütopya metinlerinden bazılarını haklar bağlamında inceleyerek insan haklarının bu metinlerde nasıl ele alındığı ortaya konuldu. Çalışmanın amacı ister dini metinler, ister devlet yasaları, isterse kurmaca metinler olsun insanın var olma çabasının siyasi iktidar tarafından sınırlandırılmasının zor olduğunu, bu çabanın ancak demokratik bir yönetim içinde varlığını barış içinde sürdürebileceğini insan hakları bağlamında ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The study focuses on the rights theory of Spinoza form a human rights perspective. To understand human rights in the light of Spinoza and with regard to state theory the study analyses some examples of utoipan and distopian literature. The study tries to find out how rights are constructed in the given utopian and distopian literature and how are those examples to be elaborated in the framework of Spinoza?s understanding of rights. The study futher develops certain arguments to prove that the existential struggle can not be constrained by the political power neither with state law nor with religious or fictional writings. The existential struggle, the study argues, would only reach its full potential under a democratic regime which would eventually enable world peace.