İslâm düşünce geleneğinde tevekkül eğitimi (Gazzâlî örneği)
Tawakkul education in Islamic thought tradition (Gazzâli example)
- Tez No: 840224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmamızda öncelikle İslâm düşünce geleneğinde önemli bir yeri olan tevekkül kavramı ve anlam katmanları ortaya konulmuştur. Daha sonra tevekkül kavramı“Gazzâlî'nin Tevekkül Anlayışı”ve“Gazzâlî Düşüncesinde Tevekkül Eğitimi”başlıkları altında birçok yönden incelenmiştir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; tevekkülün sözlüklerde ihtiva ettiği anlamlar taranıp ön plana çıkan tanımları tasnif edilmiştir. Bu bağlamda kelimenin anlam katmanları ortaya konulmuş ve Gazzâlî'nin tevekkül anlayışını oluşturduğu kanaatine vardığımız tevhid, iman, sabır ve rızık kavramlarının sözlük manaları açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde; Gazzâlî'nin tevekkül anlayışının temelini oluşturan tevhid kavrayışı açıklandıktan sonra ortaya koyduğu tevekkülü“nasıl derecelendirdiği”ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; çalışmanın ana konusunu oluşturan tevekkül eğitimi temelinde tevekkülün inanç ve davranış boyutundaki eğitimi açıklandıktan sonra tevekkül eğitiminin süreçleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, the concept of tawakkul, which has an important place in the tradition of Islamic thought, and its layers of meaning are revealed. Later, the concept of tawakkul was examined in many aspects under the titles“Ghazali's Understanding of Tawakkul”and“Tawakkul Education in Ghazali's Thought”. This study consists of three parts. In the first part; The meanings of tawakkul in dictionaries were scanned and the prominent definitions were classified. In this context, the meaning layers of the word have been revealed and the dictionary meanings of the concepts of tawhid, faith, patience and sustenance, which we believe constitute Gazzali's understanding of tawakkul, have been tried to be explained. In the second part; After explaining the concept of tawhid, which forms the basis of Ghazali's understanding of tawakkul,“how he grades”his tawakkul is discussed. In the third part; After explaining the education of tawakkul in the dimension of belief and behavior on the basis of tawakkul education, which is the main subject of the study, the processes of tawakkul education are discussed.