Leibniz optimizmine yöneltilen eleştiriler
Criticisms awarded to Leibniz's optimism
- Tez No: 840226
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kötülük kavramı, insanların acı çektiği, zarara uğradığı ve olumsuz olaylarla karşılaştığı durumları ifade etmektedir. Kötülük üç şekilde sınıflandırılabilir: ahlaki kötülük (insanın kendi kötü eylemleri), doğal kötülük (doğal afetler gibi doğadan kaynaklanan olaylar) ve metafiziksel kötülük (eksikliklerin Tanrı tarafından yaratılması). Kötülük problemini ele alan yaklaşımlar üç gruba ayrılır: varoluşsal kötülük problemi (Tanrı'nın kötülüklere sessiz kalması), mantıksal kötülük problemi (Tanrı'nın her şeye gücü yetiyorsa kötülüğe neden engel olmadığı) ve delilci kötülük problemi (evrendeki kötülüklerin miktarı). Teistik inançlar, kötülüğün varlığını teodise ile açıklamaya çalışır. İnsanın Tanrı'yı tam olarak anlayabilmesi mümkün değildir. Leibniz'e göre, insanlar olayları sınırlı deneyimleriyle yorumlar ve insanların kötü olarak algıladıkları şeyler aslında görecelidir. Kötülüklerin sebepleri vardır ve onlar olayları nasıl yorumladıklarına bağlı olarak değerlendirir. İnsanlar, kendi deneyimlerine ve anlayışlarına göre adaleti yorumlar, ancak bunlar her zaman objektif ve yeterli değildir. Kuşkusuz, insanların sınırlı bilgisi, Tanrı'nın bilgisini tam olarak anlamamalarının bir nedenidir. Kötülüklerin verilme sebepleri arasında insanların nimetlere ve kendi durumlarına şükretmelerinin sağlanması, onların kendini geliştirmesi için zorluklarla karşılaşması ve tekâmül sürecinde önemli rol oynaması sayılabilir. Bu çalışmanın amacı Leibniz optimizmini Hume, Voltaire, Kant, Schopenhauer ve Hick'in düşünceleri ekseninde değerlendirmeye çalışacağız. Öyle ki evrende her şey zıddıyla kaimdir: Gece-gündüz, soğuk-sıcak, iyi-kötü, güzel-çirkin. İnsanın bunlardan hangisine yöneleceği onun kendi iradesiyle ve tercihiyle alakalı bir durumdur. Çalışmamızda yukarıda adı geçen filozofların görüşleri doğrultusunda hem onların kötülük problemine bakışını hem de Leibniz'e yöneltmiş oldukları eleştirileri ele almaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
The concept of evil refers to situations in which people suffer pain, harm and negative events. Evil can be classified in three types: moral evil (man's own evil actions), natural evil (events caused by nature, such as natural disasters) and metaphysical evil (the creation of deficiencies by God). Approaches to the problem of evil fall into three groups: the existential problem of evil (God's silence on evil), the logical problem of evil (if God is omnipotent, why does not he prevent evil), and the evidential problem of evil (the amount of evil in the universe). Theistic beliefs try to explain the existence of evil through theodicy. It is not possible for human beings to fully understand God. According to Leibniz, people interpret events with their limited experience and what people perceive as evil is actually relative. There are reasons for evil and they are evaluated depending on how people interpret events. People interpret justice according to their own experience and understanding, but this is not always objective and sufficient. Certainly, people's limited knowledge is one reason why they do not fully understand God's knowledge. Among the reasons for the evil are that people continue to be grateful for their blessings and their own situation, that they encounter difficulties in order to improve themselves, and that it plays an important role in the self-evolution process. The aim of this study is to try to evaluate Leibniz's optimism on the axis of Hume, Voltaire, Kant, Schopenhauer and Hick's thoughts. Everything in the universe exists in its opposite such as the night and the day, cold and heat, the good and the bad, the beautiful and the ugly. The choice of these is a matter of human's will and preference. In this study, in line with the views of the above-mentioned philosophers, we will try to discuss both their view of the problem of evil and their criticisms on Leibniz.