Calendula officinalis, Echinacea purpurea ve Morus nigra ekstraktlarının bakteriyel balık patojenleri üzerine antibakteriyel etkileri
Antibacteriel effects of Calendula officinalis, Echinaceapurpurea and Morus nigra extracts on bacterial fishpathogens
  1. Tez No: 840269
  2. Yazar: YUSİF BABAYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ DİNÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Hastalıkların tedavisinde antibiyotik ve kimyasalların bilinçsiz kullanımı bakterilerde direnç gelişmesine neden olmakta, bitkisel kaynaklı alternatif bileşikler ve bitkilerden elde edilen ekstraktlar önem kazanmaktadır. Su ürünleri sektöründe ciddi ekonomik kayıplara neden olan bakteriyel patojenlerin kontrolünde bitkisel tedaviler antibiyotik kullanımına alternatif olarak değerlendirilmekte olup, bu konuda güncel çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada antibakteriyel özelliğe sahip olduğu bilinen Calendula officinalis, Echinacea purpurea ve Morus nigra bitkilerinin farklı solventlerle ekstraktları elde edilerek bakteriyel balık patojenlerine (Vibrio anguillarum, Yersinia ruckeri ve Lactococcus garvieae) karşı aktiviteleri belirlenmiştir. Bakteri suşlarının antibakteriyel aktivitesini belirlemek için Kirby- Bauer disk difüzyon tekniği kullanılmıştır. McFarland 0.5 standardına göre TSB besiyerinde üretilen suşlar, ekstraktları içeren disklerle Mueller Hinton agar üzerinde 21 ° C'de 48 saat süreyle inkübe edilerek değerlendirilmiştir. V.anguillarum suşlarının M.nigra meyvesinin etanol ekstraktlarına, M.nigra yaprağı, meyvesi ve C.officinalis'in metanol ekstraktlarına ve M.nigra yaprağı ve meyvesinin kloroform ekstraktına duyarlı olduğu belirlenmiştir. Y.ruckeri suşlarının M.nigra meyvesinin etanol ve metanol ekstraktlarına karşı duyarlı olduğu tespit edilmiştir. L.garvieae suşlarının ise C.officinalis ile M.nigra meyvesinin metanol ekstraktı ve M.nigra yaprağının kloroform ekstraktına karşı zon gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In cases where antibiotics and other chemicals are used carelessly to treat illnesses, bacteria become resistant to them, generating natural treatments and plant extracts growing in significance. Medicinal herbs are thought to be an alternative to the use of antibiotics in the management of bacterial infections that cause significant economic loss in the aquaculture sector, although more research is required on this topic. In this study, the antibacterial properties of extracts from the plants Calendula officinalis, Echinacea purpurea, and Morus nigra were obtained using various solvents, and their efficacy against bacterial fish pathogens (Vibrio anguillarum, Yersinia ruckeri, and Lactococcus garvieae) was assessed. In order to determine the antibacterial activity of bacterial strains, the Kirby-Bauer disk diffusion technique was used.The strains produced in tyriptic soy broth according to the McFarland 0.5 standard were incubated on Mueller Hinton agar for 48 hours at 21 ° C with discs containing extracts and the diameters of the resulting zone were evaluated. The M. nigra fruit, leaf, and C. officinalis methanol extracts, as well as the M. nigra leaf and fruit chloroform extract, were found to be susceptible to the V. anguillarum strains. Y.ruckeri strains were sensitive to the ethanol and methanol extracts of the M.nigra fruit. Meanwhile, L.garvieae strains showed zone against methanol extract of M.nigra fruit and C.officinalis and chloroform extract of M.nigra leaf.