Çukurova koşullarında farklı dikim zamanlarının aynısefa (Calendula officinalis L.) nın çiçek ve tohum verimlerine etkisi
Effects of different planting times on the yield flower and seed of marigold (Calendula ofiicinalis L.) grown under the Cukurova conditions
  1. Tez No: 640880
  2. Yazar: GÜLİSTAN BİÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA SEZEN TANSI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Aynısefa olarak bilinen Calendula officinalis L. Compositaea familyasına ait tek yıllık olarak yetiştirilen bir bitkidir. Zen Garden firmasından temin edilen Calendula officinalis L. tohumları ile Çukurova koşullarında Tesadüf Blokları Deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulan denemede farklı dikim zamanlarının (1 Mart, 15 Mart, 1 Nisan) çiçek ve tohum verimleri ile kalitesine etkisi incelenmiştir. En yüksek çiçek ve tohum verimleri 1 Mart dikimlerinden, uçucu yağ ve sabit yağ oranları ise 1 Nisan dikimlerinden elde edilmiştir. Çukurova koşullarında Calendula officinalis bitkisinde farklı dikim zamanlarına göre çiçek ve tohum verimlerinin ilk kez denendiği bu çalışmada koşullarımızda ilkbahar fide dikimleriyle tatminkâr verimler elde edilmiştir. İleriki çalışmalarda kışlık direkt ekimlerin denenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Calendula officinalis L., known as Marigold, belonging to Compositaea family, is annual plant. Calendula officinalis seeds provided from Zen garden were used as plant material. Field trials were arranged in the randomized block design with 3 replicates under Çukurova conditions. In the study, different planting times (1, 15 March and 1 April) were investigated. As a result, flower and seed yields were higher in planting time of 1 March. Quality characteristics such as essential oil from flowers and seed oil ratio were the highest in the planting time of 1 April. According to the results of present study, which is the first research investigating the effects of different planting times in spring and cultivation technigues under Çukurova, we come to the conclusion that Marigold could be cultivated under our conditions, but marigold is a cool season plant so sowing time in late autumn or early winter must be studied in the future studies.