Yoğun bakım ünitesinde antimikrobiyal ve antifungal ilaç kullanımının klinik eczacı tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of antibacterial and antifungal drug use by clinical pharmacist in the intensive care unit
  1. Tez No: 840275
  2. Yazar: AYŞE ŞEYDA BENLİGİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN DEMİRPOLAT
  4. Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eczacılık Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Enfeksiyon, dünya çapında yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) önemli bir mortalite ve morbiteye sebep olmaktadır. YBÜ'lerde meydana gelen enfeksiyonları yönetmek için antibakteriyel ve antifungal ilaçlar sıklıkla kullanılmaktadır. Bu ilaçların uygun olmayan dozda kullanımları ölüm, klinik başarısızlık, artan sağlık maliyetleri, antimikrobiyal tedavi süresinde ve hastanede kalış süresinde uzama gibi olumsuz sonuçlarla ilişkilidir. YBÜ'lerde hastalar klinik durumları nedeniyle polifarmasiye maruz kalmaktadırlar ve bu durum ilaç etkileşimlerine neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında antibakteriyel ve antifungal ilaçların, dozlarının böbrek ve karaciğer fonksiyonuna göre uygun olup olmadığının belirlenmesi, tedavi süresi, bu ilaçlarla sık karşılaşılan potansiyel ilaç etkileşimlerinin belirlenmesi, bu etkileşimlerin klinik olarak anlamlılığının tartışılması amaçlanmıştır. Çalışmaya İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesine 2019 yılı içerisinde başvuran, en az 72 saat süreyle antibakteriyel ve/veya antifungal tedavi verilen 100 hasta alınmıştır. İlaç tedavileri klinik eczacı tarafından“Antimikrobiyal İlaç Kullanımını Değerlendirme Formu”ile değerlendirilmiştir.100 hasta için toplamda 393 antimikrobiyal ilaç profili değerlendirilmiş olup %84,2'si antibakteriyel, %15,8'i antifungal ilaçlardı. Değerlendirilen ilaçların %24,2'sinin dozu böbrek ve karaciğer fonksiyonuna göre uygun değildi. Hastaların %88'inde antibakteriyel ve antifungal ilaçlar ile kullandığı diğer ilaçlar arasında en az bir veri tabanına göre potansiyel etkileşim vardı. 100 hasta için toplamda 410 potansiyel ilaç etkileşimi tespit edilmiş olup 148'i farklı ilaç çiftlerinden oluşmaktadır. Potansiyel etkileşimlerin %62,4'ü en az bir veri tabanına göre majör düzeyde bulunmuş olup tedavi için risk teşkil etmektedir. Sık karşılaşılan potansiyel etkileşimlerin olası riskleri arasında antimikrobiyallerin aditif nefrotoksisitesi, aşırı sedasyon, solunum depresyonu ve QT aralığında uzama yer almaktadır. İlaç doz uygunlukları, potansiyel ilaç etkileşimlerin saptanması ve yönetimi konularında klinik eczacının danışmanlık yapması hastaların akılcı tedavi almalarına katkıda bulunur ve sağlık bakım hizmetinin kalitesini artırır. Aynı zamanda yoğun iş temposunda olan hekimlerin iş yükünü azaltır ve ilaçla ilişkili problemlerin saptanması ve yönetimi konusunda farkındalıklarını artırır.
Özet (Çeviri)
Infection causes significant mortality and morbidity in intensive care units (ICUs) worldwide. Antibacterial and antifungal drugs are frequently used to manage infections that occur in ICUs. Inappropriate use of these drugs is associated with adverse outcomes such as death, clinical failure, increased healthcare costs, and prolonged antimicrobial therapy and hospital stay. In ICUs, patients are exposed to polypharmacy due to their clinical conditions and this causes drug interactions. In this thesis, it was aimed to determine whether the doses of antibacterial and antifungal drugs are appropriate according to kidney and liver function, the duration of treatment, the potential drug interactions with these drugs, and the clinical significance of these interactions. 100 patients who applied to the Internal Diseases Intensive Care Unit in 2019 and were given antibacterial and/or antifungal treatment for at least 72 hours were included in the study. Drug treatments were evaluated by the clinical pharmacist with the“Antimicrobial Drug Use Evaluation Form”. A total of 393 antimicrobial drug profiles were evaluated for 100 patients, of which 84.2% were antibacterial and 15.8% were antifungal drugs. The dose of 24.2% of the evaluated drugs was not appropriate according to kidney and liver function. According to at least one database, there was a potential interaction between antibacterial and antifungal drugs and other drugs used in 88% of patients. A total of 410 potential drug interactions were identified for 100 patients, of which 148 consisted of different drug pairs. 62.4% of potential interactions were found to be major according to at least one database and pose a risk to treatment. Possible risks of common potential interactions include additive nephrotoxicity of antimicrobials, over-sedation, respiratory depression and prolongation of the QT interval. Clinical pharmacist counseling on drug dosing, detection and management of potential drug interactions contributes to patients' rational treatment and improves the quality of health care. At the same time, it reduces the workload of physicians who are busy with their work and increases their awareness about the detection and management of drug-related problems.