İmam Süyuti ve Müsned-i Fatime-i Zehra adlı eseri
Imam Suyuti and his work Musnad-i Fatima-i Zahra
- Tez No: 840276
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Azerice
- Üniversite: Baku State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında ansiklopedik eserleriyle bilinen tefsir, hadis, İslam hukuku, Arap dili ve edebiyat alimi Celaleddin Süyuti'nin (1445-1505) tarafından yazıldığı kabul edilen“Müsnedü Fatımati'z-Zehra”adlı eser ele alınmıştır. Hz. Fatıma ile ilgili hadisler, adı geçen müellif tarafından söz konusu eserde bir araya getirilmiştir. Tezin giriş kısmında Süyuti'nin yaşamı ve eserleri konusunda bilgiler verilmiştir. Ardından müsned literatürüne değinilmiş, Süyuti'nin bu alandaki yeri ortaya konmuştur. Hz. Fatıma ile ilgili bilgilerin de yer aldığı tezin ilerleyen bölümlerinde“Müsnedü Fatımati'z-Zehra”adlı eserin yapı ve özelliklerinden bahsedilmiştir. Tezin son bölümünde“Müsnedü Fatımati'z-Zehra”adlı eserden örnek tercümeler sunulmuş, böylece, eser tahkik edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the work called“Musnad-i Fatima-i Zahra”, which is accepted to be written by Jalal ad-Din as-Suyuti (1445-1505), a scholar of tafsir, hadith, Islamic law, Arabic language and literature, known for his encyclopedic works, is discussed. The hadiths about Fatima al-Zahra were brought together in the work in question by the aforementioned author. In the introduction part of the thesis, information about Suyuti's life and works is given. Then, the musnad literature was mentioned and Suyuti's place in this field was revealed. In the following sections of the thesis, which also includes information about Fatima al-Zahra, the structure and features of the work called“Musnad-i Fatima-i Zahra”are mentioned. In the last part of the thesis, sample translations from the work called“Musnad-i Fatima-i Zahra”were presented, thus, the work was tried to be investigated.