Konuşma problemi ile duyu bütünleme problemi yaşayan çocukların bakım verenlerinin bakım yükü, günlük yaşam aktivite performansı ile emosyonel durum ve vücut farkındalığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between care burden, daily life activity performance, emotional status and body awareness of caregivers of children who have speech problems and sensory integration problems
  1. Tez No: 840281
  2. Yazar: FURKAN KUMRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFA HEYBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Konuşma problemi ile duyu bütünleme problemi yaşayan çocukların bakım verenlerinin bakım yükü, günlük yaşam aktivite performansı ile emosyonel durum ve vücut farkındalığı arasındaki ilişkinin incelemeyi amaçladığımız çalışmamız vaka-kontrol şeklinde tasarlanmıştır. Çalışmaya toplamda 96 bakım veren katılmıştır. Katılımcılar, Beck Depresyon Ölçeği, Vücut Farkındalığı Ölçeği, Nottingham Sağlık Profili, Zarit Bakım Verme Yükü Değerlendirme Ölçeği, Aile Etki Ölçeğini doldurmuşlardır. Verilerin analizinde Paired Simple T-Test kullanılmıştır. Değişkenler değerlendirilerek deney ve kontrol grubu skorları karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analiz sonucunda, katılımcıların yaşı, cinsiyeti, bakım verenin yaşı, çocuk sayısı, aile tipi özellikleri vaka ve kontrol gruplarımız arasında benzerlik bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study, in which we aimed to examine the relationship between the care burden, daily living activity performance, emotional state and body awareness of the caregivers of children with speech problems and sensory integration problems, was designed as a case-control. A total of 96 caregivers participated in the study. Participants completed the Beck Depression Scale, Body Awareness Scale, Nottingham Health Profile, Zarit Caregiving Burden Assessment Scale, and Family Impact Scale. Paired Simple T-Test was used to analyze the data. The variables were evaluated and the experimental and control group scores were compared. As a result of statistical analysis, similarity was found between the participants' age, gender, caregiver age, number of children, and family type characteristics between our case and control groups.