Yerel gazetelerde kullanılan spor terimleri (Tokat örneği)
Language examination on the sports pages of regional newspapers (Tokat example)
- Tez No: 840280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Spor, insanoğlunun çevresiyle yani tabiatla içli dışlı olma gereksiniminden ötürü, hayatlarının bir parçası olmuştur. İnsanın karnını doyurması için yürümesi, av yapması veya vahşi hayvanlardan, doğal afetlerden kaçması, koşması ve yer değiştirmesi fiziki hareketler sergilemesine neden olmuştur. Ev ve barınma olarak kullanılan mağaralara çizilen motifler ve resimlerde de bu durum gözler önüne serilmiştir. İnsanlar ve insanlık geliştikçe, ırklar birbiriyle kaynaştıkça bu fiziki hareketlerin bütünü hââline gelen spor da çeşitlenmiş ve spor zamanla farklı branşlara ayrılmıştır. Her branşın da kendi içinde kuralları ve kendine özgü kavramları ortaya çıkmıştır. Modern zamanlarda ise bu kavramlara terim adı verilmiştir. Spor terimleri ile adlandırılan kavramlar topluluğu, her spor branşı için kendi özelinde birçok anlama karşılık gelmiştir. İnsanlığın gelişimi ve ilerlemesi bilgi alışverişini, haberleşmeyi de beraberinde getirmiştir. Spor da bu gelişmelerden doğrudan etkilenmiştir. Basın-yayın ve iletişim organları sporun her branşının kitlelere ulaşmasında büyük rol oynamıştır. Burada en büyük etkiye sahip olan ve yazılı basın içinde yer alan gazeteler, okuyucularına büyük imkânlar sağlamaktadır. Sporun ve spor haberlerinin sporseverlere ulaştırılmasında spor gazeteleri ve gazetelerin spor sayfalarının bu konuda katkısı büyüktür. Tokat ilinde çıkarılan Tokat ve Tokat Güneş Haber medya organlarının spor sayfalarında kullanılan spor terimleri ve bu terimlerin en çok hangi spor branşında kullanıldığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ana kaynakları Tokat gazetesinin 2019 tarihli Şubat ve Ağustos sayıları ile Tokat Güneş Haber gazetesinin 2021 yılı Ocak ve Temmuz sayıları olmuştur. Araştırmanın ana kaynağı olan gazeteler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek amacıyla gazete yöneticileriyle sözlü mülakatlar gerçekleştirilmiş ve bu görüşmelerden elde edilen notlardan çalışmanın ilgili bölümlerinde faydalanılmıştır. Terimlerin tespit edilmesinde Türk Dil Kurumu referanslı spor sözlüklerinden yararlanılmıştır. Yerel Gazetelerin Spor Sayfalarında Dil İncelemesi (Tokat Örneği) başlıklı çalışmayla literatürde yeterli çalışmanın yapılmadığı Tokat yerel gazetelerinin spor sayfalarındaki terim kullanımına dikkat çekmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sports have been a part of human beings' lives due to their need to be in touch with their environment, that is, nature. Walking, hunting or escaping from wild animals, natural disasters, running and changing places have caused humans to exhibit physical movements in order to feed themselves. This is reflected in the motifs and paintings drawn on the caves used as houses and shelters. As people and humanity developed and races merged with each other, sports, which became the whole of these physical movements, diversified and sports were divided into different branches over time. Each branch has its own rules and unique concepts. In modern times, these concepts are called terms. The collection of concepts called sports terms has corresponded to many meanings for each sports branch in its own special way. The development and progress of humanity has brought along information exchange and communication. Sport has also been directly affected by these developments. Press and communication organs have played a major role in reaching the masses in every branch of sports. Newspapers, which have the greatest impact here and are included in the print media, provide great opportunities to their readers. Sports newspapers and sports pages of newspapers have a great contribution to the transportation of sports and sports news to sports fans. It was tried to determine the sports terms used in the sports pages of Tokat and Tokat Güneş Haber media organs published in Tokat province and in which sports branches these terms are used the most. The main sources of the study were the February and August issues of Tokat newspaper in 2019 and the January and July issues of Tokat Güneş Haber newspaper in 2021. In order to obtain detailed information about the newspapers, which are the main sources of the study, oral interviews were conducted with newspaper managers and the notes obtained from these interviews were utilized in the relevant sections of the study. Sports dictionaries referenced by the Turkish Language Association were used to determine the terms. With the study titled Language Analysis in the Sports Pages of Local Newspapers (Tokat Example), it is aimed to draw attention to the use of terms in the sports pages of Tokat local newspapers, which have not been sufficiently studied in the literature.