Obsesif-kompulsif bozukluk tanılı erkek çocukların görev tabanlı kranial fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme bulgularının sağlıklı erkek çocuklar ilekarşılaştırılması
Comparison of task-based cranial functional magnetic resonance imaging findings of boys diagnosed with obsessive-compulsive disorder and healthy controls
  1. Tez No: 840302
  2. Yazar: NURHAK DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP SABRİ ERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Giriş: Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) birçok psikiyatrik bozuklukta olduğu gibi oldukça heterojen bir klinik görünüme sahiptir ve etiyolojisinde farklı nörobiyolojik yolaklar ve bölgeler rol oynayabilmektedir. OKB ile ilgili yapılan motor inhibisyonu ve bilişsel esnekliği ölçen görev tabanlı fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRG) çalışmalarında özellikle fronto-striatal yapılar üzerindeki aktivasyon farklılıkları ortaya konulmuş olup bozukluğun heterojen yapısı nedeniyle farklı sonuçlar alınmıştır. Bu heterojenitenin farklı sonuçlara yol açmasını engellemek amacıyla yapılan meta-analiz araştırmalarında genellikle homojen gruplar arası karşılaştırma yolu önerilmektedir. Yöntem ve Gereçler: Yapılan kesitsel tipte olan araştırmaya, aktif psikofarmakolojik ajan kullanımı olmayan sağ elini kullanan 7-14 yaşındaki OKB tanılı olgular (n=12) ile yaş ve sosyodemografik özellikler açısından benzer özellikte olup aktif medikal veya psikiyatrik hastalığı bulunmayan sağ elini kullanan sağlıklı olgular (n=18) katılmıştır. Tanılama sürecinde olgular yarı-yapılandırılmış görüşme yöntemi olan Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Formu- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli DSM-5 Türkçe Uyarlaması ile değerlendirilmiştir. OKB şiddet düzeyinin belirlenmesi amacıyla Çocuklar için Yale-Brown Obsesif-Kompulsif Ölçeği kullanılmış olup uygulanan ölçek sonucunda 16 puan ve üstü alan OKB tanılı olgular çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların nörogörüntüleme süreci, yanıt inhibisyonunu değerlendiren Go-No/Go görev desenlerinin uygulandığı sırada çekilmiş olan 3 Tesla MRG yöntemi ile tamamlanmıştır. Go/No-Go görevi, Psychopy yazılımı ile programlanmış ve katılımcılara uygulanmıştır. Olguların fMRG verilerinin analizi için MATLAB-SPM12 programı kullanılmış olup gri ve beyaz madde görüntüleri kullanılarak çocuk yaş grubuna uygun template oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obsessive-compulsive disorder (OCD) has a heterogeneous clinical phenotype, as in many psychiatric disorders, and different neurobiological pathways and brain regions may play a role in its etiology. Especially activation differences on frontostriatal structures have been revealed in task-based functional magnetic resonance imaging (fMRI) studies that measure motor inhibition and cognitive flexibility in OCD, and different results have been obtained due to the heterogeneous nature of the disorder. In order to prevent this heterogeneity from leading to different results, a way of comparison between homogeneous groups is generally recommended in meta-analysis studies. Method: 7-14 year old right-handed OCD patients without active psychopharmacological agent use (n=12) and healthy right-handed controls (n=18) who were similar in age and sociodemographic characteristics and did not have active medical or psychiatric disease joined this cross-sectional study. During diagnosis, the cases were evaluated with the semi-structured interview method, DSM-5 Turkish Adaptation of the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version. Children's Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale was used to determine the OCD severity level, and the cases diagnosed with OCD who scored 16 points or higher as a result of the scale were included in the study. The neuroimaging process of the cases was completed by the 3 Tesla MRI method, which was taken while the Go-No/Go task patterns which evaluate motor response inhibition, were applied. The Go/No-Go task was programmed with Psychopy software, and The MATLAB-SPM12 program was used for the analysis of the fMRI data of the cases. A template suitable for the child age group was created by using the gray and white matter images.