The responses of stock indexes of COVID 19 & two big earthquakes in Turkey
COVID 19 ve Türkiye'deki iki büyük depremin stok endeksleri üzerindeki etkileri
- Tez No: 840303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, pandemi ile ilgili bir olayın Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi ve 8 seçilmiş sektörel endeks üzerindeki kısa vadeli etkisini analiz etmek ve endüstri yanıtları arasındaki farkları araştırmaktır. Olay çalışması yaklaşımını izleyerek, 8 sektörel hisse senedi endeksi alınmış ve belirli bir olay gününe verdikleri tepkiler analiz edilmiştir. Olay günü, 11 Mart 2020'dir ve bu tarih Dünya Sağlık Örgütü'nün pandemi ilan ettiği ve Türkiye'de ilk onaylanmış COVID-19 vakasının açıklandığı tarihtir. 11 Mart 2020 olay günü için benzer çalışmaların literatür taraması da dahil olmak üzere ilk olay çalışması detaylı bir şekilde tamamlandıktan sonra, sonunda araştırmayı iki farklı olay günü daha eklemeye karar verdik. Bu olay günleri pandemi olmayan günlerdir ve hisse senedi piyasası endekslerinin pandemiye karşı tepkisini pandemi olmayan olaylara karşı tepki ile karşılaştırmak için ölçülmüştür. Böylece, ikinci olay günü olarak Türkiye'nin en büyük depremi olan 17 Ağustos 1999 tarihi seçilmiştir. Bu olay günü, COVID-19'a karşı olmayan bir olay günü olarak seçilmiş ve aynı zamanda deprem gibi bir doğal felaket sonrası hisse senedi piyasasını desteklemek için alınan olası önlemleri ve etkilerini analiz etmek amacıyla seçilmiştir. Üçüncü olay günü ise, 1999 Marmara depreminden sonraki en büyük deprem olan Kahramanmaraş depreminin yaşandığı 6 Şubat 2023 tarihi olarak seçilmiştir. Bu olay tarihi aynı amaçla seçilmiş ve aynı zamanda 1999 depreminden bu yana alınan önleyici önlemlerin etkisini karşılaştırmak ve değerlendirmek için iki farklı depremde hisse senedi piyasasını desteklemek için alınan önlemlerin ilerleme kaydedilip kaydedilmediğini analiz etmek amacıyla seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the short-run impact of a pandemic-related event on Borsa Istanbul BIST 100 Index and 8 selected sectoral indices and explore the differences among industry responses. Following the event study approach, 8 sectoral stock indices are taken and their responses to a specific event day are analysed. The event day is 11 March 2020 which is the date for WHO declaration of pandemic and when the first confirmed case in Turkey was declared. After completing the first event study in detail including our literature review on similar studies for the same event day of 11 March 2020, at the end we decided to extend the research with two more event days which are non pandemic to measure the reaction of stock market indices towards a pandemic event vs non pandemic events in order to analyze how strong was the stock market reaction towards COVID 19. Therefore, the second event day is selected as 17 August 1999 which is the date of Marmara earthquake which was the biggest earthquake in Turkey. This event day is selected as a non pandemic event day vs COVID 19 and also to analyze potential preventive measures and their impacts to support the stock market after a natural disaster like the earthquake. The third event day is selected as 6 February 2023 which is date for Kahramanmaraş earthquake, the biggest earthquake in Turkey after 1999 Marmara earthquake. This event date is selected for the same purpose and also to compare the impact of the preventive measures taken to support the stock market at two different earthquakes to analyze whether there was any progress in the preventive action plan since 1999 earthquake.