Definitif radyoterapi/kemoradyoterapi uygulanan skuamözhücreli anal kanser hastalarında hpv enfeksiyonu veprognostik biyobelirteç olarak immunohistokimyasal p16, p53,pd-l1 ekspresyon analizi; geç dönem yan etki-yaşam kalitesideğerlendirilmesi
Hpv infection and immunohistochemical analysis of p16, p53, pdl1 expression as prognostic biomarkers in squamosus cell analcancer patients receiving definitive radiotherapy/chemoradiotherapy: long-term side effectqualityof life assessment
  1. Tez No: 840309
  2. Yazar: BERİL BALCI TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZKÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Anal skuamöz hücreli karsinom (SCC), definif radyoterapi (RT)/kemoradyoterapi (KRT) ile yüksek tedavi başarısına sahiptir; ancak tedaviye direnç ve yineleme oranları göz ardı edilemez düzeydedir. Bu nedenle immünohistokimyasal (IHC) değerlendirme, tedavi yanıtı ve prognoz arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EUTF) Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda 2006-2020 yılları arasında definif RT/KRT ile tedavi edilen anal SCC'li 42 olgu retrospektif değerlendirildi. Tanıda elde edilmiş formalinle sabitlenmiş, parafine gömülmüş (FFPE) biyopsilerden yüksek riskli HPV-DNA ve IHC yöntem ile p16, p53 ve PD-L1 ekspresyonu analiz edildi. Geç toksisite ve yaşam kalitesi (QOL) 27 olgu ile değerlendirildi. Geç yan etki için Radiation Oncology Treatment Group (RTOG)/ European Organisation for Research and Treatment of Cancer (EORTC) ve Late Effects Normal Tissue Task Force-Subjective, Objective, Management and Analytic (LENT-SOMA); yaşam kalitesi için European Organization for the Research and Treatment of Cancer Quality of life Questionnaire (EORTC QLQ-C30), European Organization for Research and Treatment of Cancer Quality of Life Questionnaire Colorectal Cancer ((EORTC QLQ-CR29) ve the Fecal Incontinence Quality of Life Scale (FIQOLS) kullanıldı. Bulgular: Definif RT/KRT'ye tam yanıt 30 (%71.4) olguda saptandı. Yineleme olguların 16'sında (%38.1) görüldü ve 24 (%57.1) olgu hayattaydı. HPV pozitifliği 30 (%71.4) olguda saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose/Objectives: Anal squamous cell carcinoma (SCC) with definitive radiotherapy (RT)/chemoradiotherapy (CRT) has a high rate of treatment success; however, resistance to treatment and recurrence rates cannot be ignored. Therefore, we aimed to identify the relationship between immunohistochemical (IHC) evaluation, treatment response, and prognosis. Materials/Methods: Forty-two patients with anal SCC treated with definitive RT/CRT in the Department of Radiation Oncology at Ege University School of Medicine (EUTF) between 2006 and 2020 were evaluated retrospectively. Detection of high-risk HPV-DNA and IHC analysis of p16, p53, and PD-L1 expression was performed from diagnostic formalin-fixed, paraffin-embedded (FFPE) biopsies. According to late toxicity and quality of life (QOL), 27 cases were evaluated. Radiation Oncology Treatment Group (RTOG)/ European Organisation for Research and Treatment of Cancer (EORTC) ve Late Effects Normal Tissue Task Force-Subjective, Objective, Management and Analytic (LENT-SOMA) scales for late toxicity; European Organization for the Research and Treatment of Cancer Quality of life Questionnaire (EORTC QLQ-C30), European Organization for Research and Treatment of Cancer Quality of Life Questionnaire Colorectal Cancer ((EORTC QLQ-CR29), and the Fecal Incontinence Quality of Life Scale (FIQOLS) for QOL were analysed. Results: A complete response to definitive RT/CRT was in 30 (71.4%) cases. Recurrence was observed in 16 (38.1%) cases, and 24 (57.1%) cases were alive. Thirty cases (%71.4) were HPV positive.