Party-based Euroscepticism: A comparative analysis between UKIP and AKP
Parti-temelli Avrupa şüpheciliği: UKIP ve AKP arasında karşılaştırmalı bir analiz
- Tez No: 840308
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PHILIPP DECKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
1950'li yıllardan itibaren ekonomik bir iş birliği temelinde başlayan Avrupa Birliği entegrasyonu, 1990'lı yıllara gelindiğinde siyasi bir birlik halini almıştır. Bu tarihten sonra Birlik hem kendi içinde derinleşmeye hem de yeni ülkelere doğru genişlemeye başlamıştır. Bu hızla gelişen entegrasyon sürecine ve hatta Avrupa Birliği'nin kendisine tepki gösteren siyasi partiler ise gittikçe güçlenmeye ve sayıları artmaya başlamıştır. Bu tez çalışmasında, parti-temelli Avrupa şüpheciliği konsepti, genel literatürden farklı olarak Avrupa Birliği üyesi olmayan iki ülkeden Avrupa şüphecisi olarak tanımlanabilecek iki siyasi parti üzerinden karşılaştırma yapılarak anlatılmıştır. Bu siyasi partiler, bir dönem Avrupa Birliği üyesi olmuş fakat 2016 yılında Avrupa Birliği'nden ayrılmış olan Birleşik Krallık'tan Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi ve uzun yıllardır Avrupa Birliği'ne tam üye olmayı bekleyen Türkiye'den Adalet ve Kalkınma Partisidir. Bu tez çalışmasında, bu iki siyasi partinin kuruluşları, tarihleri ve ideolojilerinin yanı sıra, Avrupa Birliği'ne karşı olan bakış açıları ve tutumları seçim manifestoları üzerinden incelenecek birbiriyle benzer ve farklı noktaları ortaya çıkartılmıştır. Karşılaştırma yapılırken iki siyasi partinin seçim manifestolarında hem Avrupa Birliği'ni doğrudan hedef alan hem de dolaylı olarak çeşitli temalar üzerinden Avrupa Birliği'ne atfedilebilecek ifadeler, frekansları ve olumlu veya olumsuz olarak nitelikleri yönünden incelenmiştir. Manuel metin analizi yönteminin ağırlıklı olarak kullanıldığı bu tez çalışmasında Birleşik Krallık Bağımsız Partisi'nin, Adalet ve Kalkınma Partisi'ne göre çok daha sert ve tepkisel bir tutum takındığı ve Avrupa Birliği üyeliğinin kategorik olarak Birleşik Krallık'ın bağımsızlığına, demokrasisine, güvenliğine ve insanların refahına zarar verdiği argümanı ile reddedildiği görülmüştür. Adalet ve Kalkınma Partisi ise, Avrupa Birliği üyeliğini stratejik bir hedef olarak görmekte fakat Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye olan tutumu nedeniyle üyeliğin gerçekleşmeyeceği ve Türkiye'nin kendi eksenine dönerek, belirli bir blok ve kutuptan bağımsız olarak, bölgesel etkin bir güç olma hedefi doğrultusunda hareket etmesi vurgusu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The integration of the European Union, which commenced in the 1950s through economic cooperation, transformed into a political union by the 1990s. Subsequently, the Union embarked on both internal deepening and expansion towards new countries. As this integration process rapidly developed, political parties that expressed opposition to the European Union began to gain strength and multiply in numbers. In this thesis study, the concept of party-based Euroscepticism is explained through a comparative analysis of two political parties from non-European Union member countries that can be characterized as Eurosceptic. This approach deviates from the general literature from that point of view and provides a detailed account by examining and comparing these two political parties. One is the United Kingdom Independence Party from the United Kingdom which was previously a member of the European Union but left in 2020. The other is the Justice and Development Party from Turkey, which has been aspiring to become a full member of the European Union for a considerable period. In this thesis study, the establishment, history, and ideologies of these two political parties, along with their perspectives and attitudes towards the European Union are examined through the analysis of their election manifestos. This analysis aims to highlight both the similarities and differences between these parties, revealing their respective stances towards the European Union. In this comparative analysis, the election manifestos of the two political parties are examined in terms of their frequencies and qualitative characteristics of statements related to the European Union. This includes expressions that directly target the European Union as well as those that indirectly attribute certain themes to the European Union. By examining these aspects, the study aims to identify and evaluate the similarities and differences between the two parties' views on the European Union. In this thesis, which predominantly employs manual text analysis, it is observed that the United Kingdom Independence Party adopts a significantly more rigid and reactive attitude compared to the Justice and Development Party. The United Kingdom Independence Party vehemently rejects EU membership, arguing that it categorically undermines the independence, democracy, security, and well-being of the United Kingdom. The Justice and Development Party, on the other hand, views European Union membership as a strategic goal. However, due to the European Union's stance towards Turkey, it is observed that AKP believes that membership will not be realized. Instead, the emphasis is placed on Turkey turning towards its own axis and aiming to become a regionally influential power, independent of specific blocs or poles.