Kültürel zeka ile aydınlık kişilik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between cultural intelligence and bright personality
  1. Tez No: 840316
  2. Yazar: NESLİHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET SÖZBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İşletmeler değişen iş dünyasına uyum sağlayabilmek, şeffaf bir gelecek planı oluşturabilmek ve rekabet ortamında tutunabilmek gibi birçok amaç doğrultusunda vizyonlarını belirlemektedirler. İşletmelerin gelecek planları için önem arz eden personelleri ile aralarındaki bağı onlardan alınacak verim oluşturmakta ve personellerin fiziki performanslarının yanı sıra bilişsel kapasiteleri ve zeka türleri gibi zihinsel özellikleri de bu verimin kaynağı olmaktadır. İşletmeleri her yönüyle etkileyen personellerin bilişsel kapasiteleri ve zeka türleri konularına ışık tutan çalışmaların önemi de günden güne artmaktadır. Bu araştırmanın amacı kültürel zekanın aydınlık kişilik üzerinde etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Çok kültürlü çalışma ortamına sahip işletmeler için kültürel zekanın aydınlık kişilik üzerindeki etkisini anlayabilmek her iki değişkenin de işletme lehine kullanılabilmesi açısından önem arz etmektedir. Araştırmanın evrenini Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında görev alan sözleşmeli ve kadrolu öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 388 öğretmenden elde edilen veriler AMOS ve SPSS paket programları ile analiz edilmiştir. Hipotezler regresyon analizi ve korelasyon analizi kullanılarak test edilmiştir. Elde edilen veriler neticesinde kültürel zekanın aydınlık kişilik üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkisinin olduğu anlaşılmıştır. Aynı zamanda kültürel zekanın aydınlık kişilik alt boyutları olan insanlığa inanç, hümanizm ve kantçılık üzerinde de anlamlı ve olumlu bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Bu ilişki, işletmelerin aydınlık kişiliğe sahip bireylerden daha çok yararlanabilmesini ve onların daha iyi anlaşılabilmesini sağlamak için gereken doğru iletişim ve etkileşimin yüksek düzeyde kültürel zeka ile mümkün olduğu göstermektedir. İşletmeler, aydınlık kişiliğin dezavantajlarını ve avantajlarını belirlemek, bu kişileri en verimli pozisyonlarda konumlandırmak gibi stratejiler geliştirmeli ve böylece oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan aydınlık kişiliği kültürel zeka ile destekleyerek gelecek planları için altın bir basamak haline getirmelidirler.
Özet (Çeviri)
Business organizations determine their visions in line with many purposes such as adapting to the changing business world, creating a transparent future plan and staying in a competitive environment. The bond between the employers and their employees, which is important for the future plans of the enterprises, creates the efficiency to be obtained from them, and the mental characteristics such as cognitive capacities and intelligence types, as well as the physical performance of the personnel, are the source of this efficiency. The importance of studies that shed light on the cognitive capacities and intelligence types of the personnel that affect the enterprises in all aspects is increasing day by day. The purpose of this research is to determine whether cultural intelligence has an effect on bright personality. For businesses with multicultural work environments, understanding the impact of cultural intelligence on bright personality is important in order to use both variables to the advantage of the business. The population of the research consists of contracted and permanent teachers working in educational institutions affiliated to the Ministry of National Education throughout Türkiye. The data obtained from 388 teachers within the scope of the research were analyzed with AMOS and SPSS package programs. Hypotheses were tested using regression analysis and correlation analysis. As a result of the data obtained, it was understood that cultural intelligence has a significant and positive effect on the bright personality. At the same time, it has been determined that cultural intelligence has a significant and positive effect on belief in humanity, humanism and kantianism, which are the bright personality's sub-dimensions. This relationship shows that the correct communication and interaction required to ensure that businesses can benefit more from individuals with bright personalities and understand them better is possible with a high level of cultural intelligence. Businesses should develop strategies such as identifying the disadvantages and advantages of bright personalities and positioning these people in the most productive positions and thus they should support the bright personality, which has a very complex structure, with cultural intelligence and turn it into a golden stepping stone for their future plans.