Modelling the electricity and heat production sector in line with Türkiye's net zero emissions target
Türkiye'nin net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda elektrik ve ısı üretim sektörünün modellenmesi
- Tez No: 840335
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH AYDINALP KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Sera gazı emisyonlarını azaltmak için hedefler belirleyerek iklim değişikliğini azaltmak için çeşitli uluslararası anlaşmalar ve mekanizmalar oluşturulmuştur. Türkiye, 2030'da sera gazı emisyonlarını referans senaryoya göre %41 oranında azaltmayı ve net sıfır hedefini belirlemeyi planlamaktadır. Bu nedenle, ağırlıklı olarak fosil yakıtlara dayalı olan elektrik ve ısı üretim sektörü emisyonlarının azaltılması, emisyon hedefine ulaşılmasına yardımcı olacaktır. Bu çalışma, 2053 için net sıfır emisyon hedefine ulaşmak için Türkiye elektrik ve ısı üretim sektörünün ve bunun politika yansımasının tasarlanması için bir yol göstermeyi amaçlamaktadır. Türkiye'nin elektrik sektörü, 2021 ile 2053 yılları arasında farklı emisyon patikalarına sahip beş senaryoya göre analiz edilmektedir. Model sonuçları, ağırlıklı olarak nükleer enerji ve karbon yakalama ve depolamalı fosil yakıtlı enerji santrallerinin kullanıldığı iki senaryoda net sıfır hedefine ulaşmak için kurulu güç, elektrik üretim maliyetleri ve kümülatif yatırım maliyetlerinde muazzam bir artış olacağını göstermektedir. Enerji depolama teknolojilerinin yardımıyla daha fazla rüzgar ve güneş enerjisi yatırımını entegre eden üçüncü bir net sıfır emisyon senaryosunda kurulu güçteki artış benzer bir düzeye sahip olsa da, bu iki senaryodakine göre elektrik üretim maliyetleri ve kümülatif yatırım maliyetleri daha düşüktür. 2020 ile 2053 yılları arasında net sıfır emisyon hedefine ulaşmak için referans senaryoya kıyasla 340 ila 391 milyar ABD Doları arasında değişen bir ek yatırım gerekmektedir. Karbon gelirleri ile referans senaryoya ek yatırım maliyetlerinin %19-23'ünün karşılanabileceği hesaplanmaktadır. Öte yandan, referans senaryoya göre %40'lık bir emisyon azaltımı düşünüldüğünde, üretim maliyetinde, emisyonlarda ve kurulu güçte ufak bir artış beklenmektedir. Bu sonuçlar, net sıfır hedefine ulaşmak için yenilenebilir ve nükleer enerjiye, batarya depolama kurulumlarına ve karbon yakalama ve depolamaya sahip elektrik santrallerine önemli yatırımların önünü açmak için enerji politikalarında önemli değişikliklere ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Various international agreements and mechanisms are established to mitigate climate change by setting targets to reduce greenhouse gas emissions. Türkiye plans to reduce greenhouse gas emissions by 41% from the Business as Usual level in 2030 and set its net zero target. Thus, reducing the emissions of the electricity and heat production sector, primarily driven by fossil fuels, will help achieve its emission target. This study aims to provide a pathway for designing the Turkish electricity and heat production sector and its policy reflection to achieve a net zero emissions target for 2053. Türkiye's electricity sector is analyzed based on five scenarios with different emission pathways between 2021 and 2053. The model results show a substantial increase in installed capacity, generation and cumulative investment costs to achieve the net zero target in the two scenarios, dominantly using nuclear power plants and fossil power plants with carbon capture and storage. Although the increment in installed capacity has a similar level in a third net zero emissions scenario, which integrates more wind and solar energy investments with the help of energy storage technologies, with these two scenarios, the cost of generation and cumulative investment costs are smaller than in these scenarios. An additional investment between 340 and 391 billion USD is necessary to achieve the net zero emissions target over business as usual between 2020 and 2053. It is calculated that 19-23% of the additional investment costs over business as usual level can be covered by carbon revenues. On the other hand, a minor increase in generation cost, emissions and installed capacity is expected when an emission reduction of 40% from the Business as Usual level is estimated. These results reveal the need for significant changes in its energy policies to pave the way for substantial investment in renewable and nuclear energy, battery storage installations, and power plants with carbon capture and storage to achieve the net zero target.