Okul yöneticilerin rollerine ilişkin öğretmen algıları (Sakarya ili örneği)
Teacher perceptions regarding the roles of school heads
- Tez No: 840334
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin rollerine ilişkin öğretmen algılarını saptamak ile öğretmenlerin; Cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, eğitim durumu, okuldaki öğretmen sayısı, okuldaki öğrenci sayısı değişkenlerine göre görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırma modeli olarak, betimsel tarama şekli ve nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma evreni, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Sakarya Merkez ilçesi devlet ilkokullarında görev alan sınıf öğretmenlerinden oluşmaktadır. Çalışma evreni 475 öğretmenden oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Kişisel bilgi formu, Tok ve Doğan (2019) tarafından Türkçe uyarlaması olan Okul Yönetici Rolleri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş ve verilerin analizinde yüzde, Tek Yönlü Bağımsız Anova Analizi, Bağımsız Örneklem T-Testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre okul yöneticilerinin rollerine ilişkin öğretmenlerin algı düzeyleri, cinsiyet, eğitim durumu, mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği saptanırken, okul yöneticilerinin rollerine ilişkin öğretmenlerin algı düzeyleri, yaş, okuldaki öğretmen sayısı, okuldaki öğrenci sayısı, değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine teachers' perceptions regarding the roles of school administrators and to determine teachers' perceptions of the roles of school administrators. To express their opinions according to the variables of gender, age, professional seniority, educational status, number of teachers in the school, number of students in the school. As research models, descriptive survey method and quantitative research method were used. The research population consists of classroom teachers working in public primary schools in Sakarya Central district in the 2022-2023 academic year. The study population consisted of 475 teachers. Personal information form and the School Administrative Roles Scale, which was adapted into Turkish by Tok and Doğan (2019), were used as data collection tools in the study. It was determined that the research data showed a normal distribution and percentage, One-Way Independent ANOVA Analysis and Independent Sample T-Tests were used in the analysis of the data. According to the results of the research, it was determined that the perception levels of teachers regarding the roles of school administrators did not differ significantly according to the variables of gender, educational status, and professional seniority, while the perception levels of teachers regarding the roles of school administrators showed significant differences according to the variables of age, number of teachers in the school, number of students in the school.