116 numaralı Mühimme Defteri'nin 1-176. sayfalarının transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
1-176 of Muhimme Book no. 116. transcription and evaluation of pages
- Tez No: 840353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İRFAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 485
Özet
Divân-ı Hümâyun, Osmanlı Devleti'nin en yüksek karar alma kurumuydu. Siyasi, sosyal, hukuki ve ekonomik meseleler burada görüşülür ve neticeye ulaştırılırdı. Muhimme Defterleri, Divan-ı Hümayun'da neticeye ulaştırılan hükümlerin birer yazılı nüshasının saklandığı defterler olduğu için bir nevi defter niteliğinde olup, bir çok araştırma sahasını özel olarak ilgilendirmektedir. Bu defterler, Osmanlı Devleti'nin merkezi ve taşra teşkilâtındaki yönetimsel ve askeri organlar arasındaki karşılıklı ilişkiler ile işleyişleri hakkında önemli kaynaklardır. Bu çalışmada transkripsiyonunu ile değerlendirmesini yaptığımız 116 Numaralı Muhimme Defteri, III. Ahmet (1703-1730) zamanına aittir. 1708-1709 yılında alınan kararları içerir. (H.1120-1121) Çalışmada Divan-ı Hümayun, Muhimme Defterleri ve III. Ahmet devri olayları hakkında genel malumat verilmiştir. Bunun yanında incelenen kitabın şekil ve fiziki özelliklerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Divan-ı Hümâyun was the highest decision-making institution of the Ottoman Empire. Political, social, legal and economic issues were discussed and settled here. Muhimme Notebooks are a kind of notebook as they are the notebooks in which the written copies of the judgments reached in the Divan-ı Hümayun are kept, and they are of particular interest to many research fields. These notebooks are important sources about the mutual relations and working methods between the administrative and military organs in the central and provincial organization of the Ottoman Empire. Muhimme Book No. 116, the transcription of which we have evaluated in this study, It belongs to the time of Ahmet III. (1703-1730). It includes decisions made in 1708-1709. (H.1120-1121) In the study, Divan-ı Hümayun, Muhimme Notebooks and general information is given about the events of Ahmet III. era. In addition to this, the shape and physical features of the examined book are also included.