The ability of SMEs to sell expensive products through digital marketing: Residential real estate sector
Dijital pazarlama yoluyla küçük ve orta ölçekli işletmelerin yüksek değerli ürün satış süreci: Emlak sektörü
- Tez No: 840354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yüksek değerli ürünler, zaman içinde özel bir kesimi ilgilendiren bir olgudur. Bu evrimi yönlendiren faktörlerden biri de Sosyal Medya'dır ve bu platform, müşterilerin pazardaki etki düzeylerini artırmada önemli bir rol oynamaktadır. Sosyal medya, tüketici iletişimini ve ticari işlemleri derinden etkilemiş, ancak iş liderleri, bu platformları kendi avantajlarına kullanma konusunda net stratejiler oluşturmada eksik kalmışlardır. Sosyal medya platformlarının marka bilinirliği ve satış performansı üzerindeki etkisini inceleyen birçok araştırma yapılmıştır. Ancak birçok araştırmacı, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) pazarlama stratejilerini satış stratejileriyle nasıl bütünleştirebileceğini ve yüksek değerli ürünleri nasıl sosyal medya aracılığıyla satabileceğini araştırmamıştır. Bu boşluğu doldurmak amacıyla, bu çalışma Türk gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerin yüksek değerli mülklerin satışını artırmak için dijital pazarlama stratejilerini ve satış stratejilerini nasıl bütünleştirebileceklerini anlamayı hedeflemektedir. Nitel bir araştırma yaklaşımı benimseyerek, Türkiye'deki Arap asıllı KOBİ'lerde çalışan satış ve pazarlama temsilcileri ile altı yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, web siteleri, sosyal medya gönderileri gibi ilgili materyalleri incelemek amacıyla doküman inceleme süreci uygulanmıştır. Sonuçlar, Türk gayrimenkul pazarının etkinliğini ve çekiciliğini ortaya koymaktadır. KOBİ'ler, geleneksel pazarlama stratejilerinin yanı sıra dijital pazarlamaya da büyük ölçüde bağımlıdır. Daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak için Facebook, Twitter ve Snapchat gibi sosyal medya platformlarını kullanmaktadırlar. Genellikle orta fiyatlı mülkler satsalar da, yüksek değerli mülkleri satmak için sosyal medyanın konumlarını geliştirebileceklerine inanmaktadırlar. Reklamların ve gönderilerin daha profesyonel olması, önde gelen geliştiricilerle rekabet edebilmek için gereklidir. Ancak pazarlama ve satış stratejileri arasında tam bir entegrasyon sağlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
High expensive products are an elite's related phenomenon. Social Media helps in increasing the clients' empowerment level in the marketplace. Social media has changed consumer communication and business commerce, yet organizational leaders lack clear strategies for using social media platforms to their advantage. Several studies assess the effects of social media platforms on brand recognition and sales performance. However, not many researchers investigated how can SMEs leverage the social media advantages for selling high expensive products. To bridge this gap, this research aims to understand the effect of integrating marketing strategies for selling expensive properties in SMEs that operate in the Turkish real estate industry. Based on qualitative research and by using a convenience sampling strategy, sixteen semi-structured interviews were conducted with sales and marketing representatives who work at Arab-based SMEs in Turkey, to explore their corresponding social media platforms such as website pages, and social networks posts. The data was analyzed thematically in the light of the related materials reviewed. The results revealed the effectiveness and attractiveness of Turkish real estate properties. SMEs in Turkish depend greatly on digital marketing beside traditional marketing. They use digital marketing to reach more potential customers. The most employed social media platforms are social networks (Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, and Snapchat), websites and blogs. SMEs mostly sell medium-price properties. Noticeably, the ads and posts are not to the top-niche and need to be more professional to compete with leading developers. SMEs should evaluate their marketing and sales strategies regularly. No integration between marketing and sales strategies exists. SMEs have the potential of utilizing social media capabilities more professionally to reach higher position in the market so that they can sell high-priced properties.