Yığın liçi kırma devresinde kullanılan bir yüksek basınçlı merdaneli değırmenin performansının incelenmesi
An investigation of the performance of the hpgr used in heap leach crushing circuit
- Tez No: 840407
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez kapsamında, yüksek basınçlı merdaneli değirmen devresinden alınan numunelerin boyut dağılımları ve işletme parametreleri kullanılarak, yığın liçi uygulamasında üçüncül kırıcı olarak kullanılan yüksek basınçlı merdaneli değirmenin performansı değerlendirilmiştir. Üçüncül kırıcı olarak kullanılan HPGR, iki adet tersiyer elek ile birlikte kullanılarak kapalı devre olarak konfigüre edilmiştir. HPGR cevher beslemesi iki aşamalı bir kırma eleme devresinden -45 mm olarak sağlanmaktadır. Farklı spesifik öğütme basıncında çalışırken devreden numuneler toplanmış ve elek analizleri yapılmıştır. Elde edilen tane boyu dağılımları, spesifik öğütme basıncı grafikleri, tüketilen enerji verileri kullanılarak ideal spesifik öğütme basıncının 3750 kN/m2 olduğu ve bu basınçta elek altı üründe -1,18 mm boyut yüzdesinin %50 olduğu belirlenmiştir. Kapalı sistemde devreden yükün %47,6 olduğu hesaplanmıştır. Devreden yük taze besleme ile bir stok alanında birleşmekte ve HPGR sisteminde ideal besleme parça boyutu dağılımının bu karışım ile sağlandığı görülmüştür, kırma performansının en iyi seviyede korumak için bu devreden yükün %45 üzerinde olması gerektiği görülmüştür. İdeal spesifik öğütme basıncı üzerinde bir basınç ile öğütmenin ton başı harcanan enerjide artışa ve sistemde oluşturduğu yüksek vibrasyon nedenli ekipmanların çalışma verimlerinin düştüğü bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the performance of high pressure grinding roller (HPGR), used as tertiary crusher in heap leaching operation, has been evaluated by using the operational parameters and the size distributions of the samples taken from the HPGR circuit. Functioning as a tertiary crusher, HPGR has been configured as a closed circuit together with two tertiary screens. The fresh ore feed to this circuit is provided at -45 mm from a two-stage crushing and screening circuit. The samples have been collected for the variable specific grinding pressure conditions and sieve analyses have been performed. Considering the obtained particle size distributions, specific grinding pressure charts, and consumed energy data, it has been concluded that the ideal specific grinding pressure is 3750kN/m2 and the size distribution of the -1.18 mm material in the under screen product is 50% at this pressure. It has been calculated that the circulating load in the closed system is 47.6%. Moreover, it has been observed that the ideal feed size distribution has been achieved from the blending of this circulating load and fresh feed. Thus, it has been concluded that the circulating load should be kept more than 45% in order to maintain high crusher performance. On the other hand, it has been observed that operating at higher specific grinding pressure than the ideal one, would result in increased power consumption per ton and high vibration causing a low efficiency of the equipment.