Acil serviste sepsis tanısı konulan hastalarda nörogranin ve gfap (glial fibriler asidik protein) düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of neurogranin and gfap (glial fibrillary acidic protein) levels in patients diagnosed with sepsis in the emergency department
  1. Tez No: 840408
  2. Yazar: SERENAY KANDUR TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Sepsis; enfeksiyona karşı düzensiz konak yanıtının neden olduğu, yaşamı tehdit edici organ disfonksiyonu olarak tanımlanır ve her yıl milyonlarca insan sepsise bağlı yaşamını yitirmektedir. Bu sebeple erken tanı ve tedavi gerektiren önemli bir sağlık sorunudur. Terapötik müdahale uygulanacak uygun vakaları belirlemek ve müdahalenin derecesi ve/veya süresini belirlemek için biyobelirteçler klinisyenlere yardımcı olabilir. Biz de bu çalışmamızda; Nörogranin ve GFAP (glial fibriler asidik protein) düzeylerinin, sepsis ve septik şok olgularını erken tanımak, tedaviye hızlı başlamak için biyobelirteç olma potansiyelini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel olarak yapılan çalışmada; 15 Kasım 2022 – 15 Haziran 2023 tarihleri arasında, hastanemizin acil servisinde“Sepsis 3.0 2021”kılavuzuna göre SOFA skorunda 2 ya da daha fazla artış olmasıyla sepsis tanısı konulan hastalar ile sağlıklı kontrol grubunun serum Nörogranin ve GFAP düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 90 katılımcı kabul edildi; 56'sı (%62,2) erkek ve 34'ü (%37,7) kadındı. 45 katılımcı (%50) sepsis tanısı nedeniyle hasta grubuna, 45 katılımcı (%50) sağlıklı kontrol grubuna alındı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Sepsis, a life-threatening condition arising from the body's uncontrolled response to infection, claims numerous lives annually. Early detection and treatment of sepsis are crucial. Biomarkers offer a promising avenue for identifying suitable cases for prompt intervention and gauging intervention requirements. This study aims to explore the viability of Neurogranin and GFAP (glial fibrillary acidic protein) levels as biomarkers for timely identification of sepsis and septic shock, facilitating swift treatment initiation. Methodology: Conducted between November 15, 2022, and June 15, 2023, this prospective observational study compared serum Neurogranin and GFAP levels of sepsis patients exhibiting a 2-point or more increase in SOFA score, as per the“Sepsis 3.0 2021”guideline, with those of a healthy control group in the emergency department of our hospital. Results: The study encompassed 90 eligible participants, of which 56 (62.2%) were male and 34 (37.7%) were female. Half the participants (50%) comprised the patient group with diagnosed sepsis, while the other half formed the healthy control group.