Неравенство Никольского в сетевых пространствах
Nikolskii eşsizliği net uzaylarında
- Tez No: 840497
- Danışmanlar: PROF. DR. ERLAN NURSULTANOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Rusça
- Üniversite: L. N. Gumilyov EurAsian National University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Matematiğin önemli dallarından biri yaklaşım teorisidir. Bu alana olan ilgi, matematiğin ve uygulamalı bilimlerin çeşitli dallarındaki uygulamalarıyla açıklanmaktadır. Çeşitli Nikoslsky metriklerinin eşitsizlikleri, yaklaşım teorisinin klasik bir aygıtıdır. Bu tez, ağ uzaylarındaki çeşitli Nikolsky metriklerinin eşitsizliklerinin incelenmesine ayrılmıştır. Nursultanov'un eserlerinde ağ mekanları tanıtıldı. Bu uzayların harmonik analiz, yaklaşım teorisi ve stokastik süreçler teorisinde çeşitli uygulamaları vardır. Nikolky, çalışmasında Lebesgue uzaylarındaki trigonometrik polinomlar için farklı metriklerin eşitsizliğini kanıtladı. Nursultanov ve Tikhonov, Lorentz uzaylarında trigonometrik polinomlar için farklı metriklerin eşitsizliğini kanıtladılar. Bu çalışmanın hedefleri şunlardır: 1. Ağ uzaylarında trigonometrik polinomların özelliklerinin incelenmesi; 2. Ağ uzaylarında trigonometrik polinomlar için Nikolsky tipi metrikler arasındaki eşitsizliklerin elde edilmesi; Bu çalışmanın bilimsel yeniliği: 1. Nikosl'ki eşitsizliğinin tam sabitleri, bir çift Lorentz ve Ağ uzayındaki trigonometrik polinomlar için elde edildi; 2. Ayrıca Ağ uzayı ve Ağ uzayı uzay çiftindeki trigonometrik polinomlar için Nikoslski tipi farklı metriklerin eşitsizliğini de elde ettik.
Özet (Çeviri)
One of the important branches of mathematics is approximation theory. Interest in this area is explained by its applications in various branches of mathematics and applied sciences. Inequalities of various Nikoslsky metrics are a classical apparatus of approximation theory. This dissertation is devoted to the study of inequalities of various Nikolsky metrics in network spaces. Network spaces were introduced in the works of Nursultanov. These spaces have various applications in harmonic analysis, approximation theory and the theory of stochastic processes. In his work, Nikolky proved the inequality of different metrics for trigonometric polynomials in Lebesgue spaces. Nursultanov and Tikhonov proved the inequality of different metrics for trigonometric polynomials in Lorentz spaces. The goals of this work are: 1. Study of the properties of trigonometric polynomials in network spaces; 2. Obtaining inequalities between metrics of Nikolsky type for trigonometric polynomials in network spaces; Scientific novelty of this work: 1. The exact constants of Nikosl'ki's inequality were obtained for trigonometric polynomials in a pair of Lorentz and Network spaces; 2. We also obtained the inequality of different metrics of Nikoslski type for trigonometric polynomials in the space pair Network space and Network space.