Bir diş hekimliği fakültesinde psikososyal risklerin ve çalışanların genel sağlık durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of psychosocial risks and general health of employees in a faculty of dentistry
- Tez No: 840496
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ESİN OCAKTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Amaç: Bu araştırmada bir kamu üniversitesinin diş hekimliği fakültesinde psikososyal riskleri, çalışanların genel sağlık durumunu ve ilişkili etmenleri değerlendirmek; ayrıca psikososyal riskler ve çalışanların genel sağlık durumu arasındaki ilişkiyi saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte olan araştırmada örneklem seçilmemiş olup evreni bir kamu üniversitesinin diş hekimliği fakültesinde Kasım 2021-Ocak 2022 tarihlerinde görev yapan 380 çalışan oluşturmuş, 303 kişi (%79,7) araştırmaya dahil edilmiştir. Veri toplama formu; sosyodemografik ve sağlık özellikleri, çalışma yaşamı özellikleri ve COVID-19 bilgi formu, Şahan'ın Türkçeye uyarladığı 25 boyuttan oluşan Kopenhag Psikososyal Risk Değerlendirmesi Ölçeği (KOPSOR-TR) ve Kılıç'ın Türkçeye uyarladığı Genel Sağlık Anketi-12'den (GSA-12) oluşmaktadır. Her iki ölçek de Likert tipi puanlanmakta olup, ortanca değere göre katılımcıların KOPSOR-TR boyutlarından aldıkları puanlar ilgili boyutta psikososyal risk düşük/yüksek; GSA-12'den aldıkları puanlar ruh sağlığı durumu iyi/kötü olarak kategorize edilmiştir. Veriler, katılımcının çalıştığı ortamda gözlem altında anket yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS©-25 programı kullanılarak yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma, ortanca, çeyrekler arası aralık, yüzde, minimum ve maksimum değerler olarak verilmiştir. İstatistiksel analizde Ki-Kare, Fisher's Exact, Spearman korelasyon testleri ve Lojistik Regresyon analizi uygulanmıştır. Ankara Üniversitesi Rektörlüğü Etik Kurulundan etik onay ve diğer gerekli izinler alınmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 38,36(±11,18), %54,1'i kadın, %62,5'i evli, %54,8'i çocuk sahibi, %79,5'i yükseköğretim mezunu olup %18,3'ü kronik hastalık/engellilik durumu olduğunu bildirmiştir. Katılımcıların %54,1'i diş hekimi, %0,3'ü hekim, %6,9'u hemşire, %5,3'ü sağlık teknisyeni iken %33,3'ü sağlık meslek mensubu değildir. Çalışanların %58,3'ü akademik birimlerde akademik görev, %22,9'u akademik birimlerde idari görev, %18,8'i ise idari birimlerde idari görev yapmaktadır. Katılımcıların %23,1'i COVID-19'la ilgili birimde görevlendirildiğini, %19,2'si COVID-19 geçirdiğini belirtmiştir. Psikososyal risk puanı yüksek olan katılımcı yüzdesi en fazla iş doyumu eksikliği (%56,7), çalışma koşulları güvencesizliği (%55,0), çalışma hızı (%54,5) boyutlarındadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the psychosocial risks, general health status of the employees and related factors, and also to determine the relationship between the psychosocial risks and the general health status of the employees in a dental faculty of a public university. Materials and Methods: In the cross-sectional type of research, no sample was selected, and the population consisted of 380 employees working at the faculty of dentistry of a public university between November 2021 and January 2022, and 303 people (79.7%) were included in the study. The data collection form consists of sociodemographic and health characteristics, working life characteristics and COVID-19 information form; Turkish Copenhagen Psychosocial Questionnaire (COPSOQ-TR), which consists of 25 dimensions adapted to Turkish by Şahan and the General Health Questionnaire-12 (GHQ-12), adapted to Turkish by Kılıç. Both scales are scored in Likert type, and according to the median value, the scores obtained by the participants from the COPSOQ-TR dimensions indicate low/high psychosocial risk in the relevant dimension; their scores from GHQ-12 were categorized as good/poor mental health status. Data were collected by survey method under observation in the participant's working environment. Data analysis was done using SPSS©-25 program. Descriptive statistics are given as mean, standard deviation, median, interquartile range, percentage, minimum and maximum values. Chi-Square, Fisher's Exact, Spearman correlation tests and Logistic Regression analysis were applied in statistical analysis. Ethical approval from Ankara University Rectorate Ethics Committee and other necessary permissions were obtained. Results: The mean age of the participants is 38.36 (±11.18), 54.1% are women, 62.5% are married, 54.8% have children, 79.5% are higher education graduates and 18.3% are reported having a chronic disease/disability. While 54.1% of the participants are dentists, 0.3% are physicians, 6.9% are nurses, 5.3% are health technicians, 33.3% are not healthcare professionals. 58.3% of the employees work on academic duties in academic units, 22.9% work on administrative duties in academic units, and 18.8% work on administrative duties in administrative units. 23.1% of the participants stated that they were assigned to a unit related to COVID-19, and 19.2% stated that they had COVID-19. The percentage of participants with high psychosocial risk scores is highest in the dimensions of lack of job satisfaction (56.7%), insecurity over working conditions (55.0%), and work pace (54.5%).