Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliğinde serumoksisterol düzeyinin araştırılması
Serum in heart failure with preserved ejection fractioninvestigation of oxysterol levels
- Tez No: 840501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve amaç: Kalp yetmezliği günümüzde önemli bir mortalite ve morbidite sebebidir. Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği de kalp yetmezliği hastaları arasında azımsanmayacak ölçüde tespit edilmektedir. Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği ile ilgili çok sayıda çalışma yapılmasına rağmen hastalığın patofizyolojisi tam olarak aydınlatılamamıştır. Kolesterol molekülleri hücre zarının yapısal bileşenleri olup oksidasyona oldukça duyarlıdır. Oksisteroller ana biyolojik kaynağı olan kolesterolerden , enzimatik ve non enzimatik süreçler sonucu oluşmaktadır.Oksisterol molekülleri , okside olmuş kolesterol moleküllerinin sitotoksisitesinden ve daha özel olarak apoptotik aktivitesinden sorumludur.Bu veriler göz önüne alındığında henüz patofizyolojik mekanizmaları tam olarak açıklanmamış olan korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği (KEF-KY) gelişiminde, çeşitli immünolojik , pro- apoptotik ve sitotoksik etkileri olan bu moleküllerin hastalık patofizyolojisindeki rolünün araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği ile serum oksisterol düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştıran prospektif tek merkezli olarak planlanmıştır. Çalışmaya 27.09.2022 ile 27.03.2023 tarihleri arasında kliniğimize başvuran, korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği (KEF-KY) tanısı konulmuş 51 adet hasta ve 50 adet kontrol grubu olacak şekilde 101 birey, prospektif olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen bireylerden sarı kapaklı antikoagülan içermeyen kan tüpüne 20 cc venöz kan alındı. Alınan bu örnekler uygun koşullarda saklandı ve sonrasında Serum oksisterol düzeyleri CAYMAN marka Oxysterol Derivatization MaxSpec® Kit 50 tests (kod: 601540-50 tests) kiti ve LC/MS yöntemi ile belirlendi. Bulgular: Çalışmaya alınan bireyler korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği olan ve olmayan olmak üzere iki gruba ayrıldı ( grup 1 ve grup 2). oksisterol (7-keto kolesterol, 25-OH kolesterol ve 7a,25 dihidroksi kolesterol ) değerleri bu iki grup arasında karşılaştırıldı. Bu değerler Grup 1 de Grup 2 ye göre ortalama olarak yüksek saptandılar. Bu değerlerin iki grup arasında farkı istatistiksel olarak anlamlı olarak bulundu. Çalışma hastalarında oksisterol düzeyler ile diğer değişkenlerin korelasyon analizi yapılmıştır ve bunun için Spearman korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Heart failure is a major cause of mortality and morbidity today. Heart failure with preserved ejection fraction is also found in a considerable number of heart failure patients. Although many studies have been conducted on heart failure with preserved ejection fraction, the pathophysiology of the disease has not been fully elucidated. Cholesterol molecules are structural components of the cell membrane and are highly susceptible to oxidation. Oxysterols are formed from cholesterol, the main biological source, by enzymatic and non-enzymatic processes. Oxysterol molecules are responsible for the cytotoxicity and more specifically apoptotic activity of oxidized cholesterol molecules. Considering these data, it is aimed to investigate the role of these molecules, which have various immunological, pro-apoptotic and cytotoxic effects, in the development of heart failure with preserved ejection fraction (CHF), whose pathophysiological mechanisms have not yet been fully explained. Materials and Methods: The study was planned as a prospective single center study investigating the relationship between heart failure with preserved ejection fraction and serum oxysterol levels.101 individuals, including 51 patients diagnosed with heart failure with preserved ejection fraction (CHF) and 50 control group, who applied to our clinic between 27.09.2022 and 27.03.2023, were prospectively included in the study. These samples were stored under appropriate conditions and then serum oxysterol levels were determined by CAYMAN brand Oxysterol Derivatization MaxSpec® Kit 50 tests (code: 601540-50 tests) kit and LC/MS method. Results:The study subjects were divided into two groups (group 1 and group 2) with and without heart failure with preserved ejection fraction. oxysterol (7-keto cholesterol, 25-OH cholesterol and 7a,25 dihydroxy cholesterol) values were compared between these two groups. These values were found to be higher in Group 1 compared to Group 2. The correlation analysis of oxysterol levels and other variables in the study patients was performed and Spearman's correlation test was used for this purpose.