Evlilikte bilinçli farkındalık ve evlilik uyumu ilişkisinde evlilikte sorun çözmenin aracı rolünün incelenmesi
The mediating role of mindfulness in marriage in the relationship between marital adjustment and problem solving in marriage
  1. Tez No: 840509
  2. Yazar: ZÜLAL NUR ALMASARANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKİDE BAKALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı bireylerin evlilikte bilinçli farkındalık ve evlilik uyumu ilişkisinde evlilikte sorun çözmenin aracı rolünün incelenmesidir. Araştırmanın katılımcıları Türkiye'nin çeşitli illerinde ikamet eden en az bir yıldır evli olan, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden bireylerden oluşmuştur. Katılımcılara ulaşmak için amaçlı örnekleme yöntemi olan elverişli örneklem tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini en az bir yıldır evli olan 422 birey oluşturmuştur. Araştırmada 4 farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırmanın verileri toplanırken“Kişisel Bilgi Formu”, evlilik içerisindeki kişilerarası bilinçli farkındalık düzeyini belirlemek amacıyla“Evlilikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği”evli bireylerin evlilik uyumlarını ölçmek amacıyla“Evlilik Uyumu Ölçeği”, ve evlilikte sorun çözme becerilerini ölçmek amacıyla“Evlilikte Sorun Çözme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma bulguları analiz edilirken değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, aracılık modelini incelemek için Bootstrap Çoklu Aracı Analizi uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre evlilikte bilinçli farkındalık, evlilik uyumu ve evlilikte sorun çözme değişkenleri değişkenleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca evlilikte bilinçli farkındalığın evlilik uyumunu ve evlilikte sorun çözmeyi, evlilikte sorun çözmenin ise evlilik uyumunu anlamlı ve olumlu yönde yordadığı bulunmuştur. Son olarak evli bireylerde evlilikte bilinçli farkındalık ve evlilik uyumu ilişkisinde evlilikte sorun çözme, anlamlı bir aracı rolü olarak saptanmıştır. Bu araştırmada elde edilen bulgular literatür doğrultusunda yorumlanmış ve araştırmacılar ve uygulayıcılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the mediating role of problem-solving in marriage in the relationship between mindfulness in marriage and individuals' marital adjustment. The participants of the study consisted of individuals residing in various provinces of Turkey, married for at least one year, and voluntarily agreeing to participate in the research. Convenient sampling technique, which is a purposeful sampling method, was used to reach the participants. The sample of the research consisted of 422 individuals who have been married for at least one year. Four different data collection tools were used in the study. While collecting the data of the research“Personal Information Form”,“Mindfulness in Marriage Scale”to determine the level of interpersonal mindfulness in marriage,“Marital Adjustment Scale”to measure the marital adjustment of married individuals, and“ Problem Solving in Marriage Scale”to measure their problem-solving skills in marriage were used. While analyzing the research findings, Pearson Product-Moment Correlation was used to examine the relationships between the variables, and Bootstrap Multi-Means Analysis was used to examine the mediation model. According to the findings of the study, statistically significant relationships were found between the variables of mindfulness in marriage, marital adjustment and problem solving in marriage. Also, it was found that mindfulness in marriage significantly and positively predicted marital adjustment and problem solving in marriage, and problem solving in marriage significantly and positively predicted marital adjustment. Lastly, a significant mediating role of problem solving in married individuals was found in the relationship between mindfulness in marriage and marital adjustment. The findings obtained in this study were interpreted in line with the literature and suggestions were presented for researchers and practitioners.