Open ran solutions for mobile network automation scenarios
Mobil Ağ Otomasyon Senaryoları için OPEN RAN (Açık Radyo Erişim Ağı) Çözümleri
  1. Tez No: 840510
  2. Yazar: BEGÜM GÖKTENAY GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. WALTER CERRONI, DR. FRANCESCO FORESTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İletişim Bilimleri, Engineering Sciences, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Università degli studi di Bologna
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Telekomünikasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mobil ağlarda yazılımlaştırma ve sanallaştırma, yüksek esneklik, ölçeklenebilirlik, çabukluk ve maliyet tasarrufu sağladıkları için önem kazanmaktadır. Bu nedenle, dünya hızla bu yöne doğru kaymaktadır. Endüstriyi açık, akıllı, sanallaştırılmış ve birlikte işlem görebilir mobil ağlara dönüştürmek amacıyla, Açık Radyo Erişim Ağı (O-RAN) yapısı, beyaz kutu donanımı ve açık kaynaklı yazılım bileşenleri için standartlar sağlamayı hedefleyen açıklık ve zeka temelli bir kavramdır. Telekomünikasyon sektöründe son yıllarda ivme kazanan O-RAN, modüler bir baz istasyonu yazılım yığını ile entegre Open RAN mimarisini tanımlamayı hedeflemektedir. Bu tez, O-RAN Alliance tarafından önerilen mimariyi ve çözümleri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, Açık Ağ Temeli Yazılım Tanımlı RAN (ONF SD-RAN) platformunun yanı sıra Docker gibi sanallaştırma platformları ve Kubernetes gibi kapsayıcı denetim sistemi kullanılarak bir açık ağ işletim sistemi olan micro-ONOS'un dağıtım prosedürüne ve karşılaşılan zorluklara odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The softwarization and virtualization in mobile networks have been gaining importance as they provide high flexibility, scalability, agility, and cost savings. Hence, the world shifts in this direction at a fast pace. For the purpose of transforming the industry into open, intelligent, virtualized, and interoperable mobile networks, Open Radio Access Network (O-RAN) framework is a concept based on openness and intelligence, with a goal to provide standards for white-box hardware and open source software elements. Gaining momentum in the telecommunications industry in recent years, O-RAN aims to define Open RAN architecture integrated with a modular base station software stack. This thesis aims to investigate the architecture and solutions proposed by O-RAN Alliance. The work focuses on Open Networking Foundation Software Defined RAN (ONF SD-RAN) platform as well as the procedure and challenges of deploying an open network operating system, micro-ONOS, using virtualization platforms such as Docker and container orchestration system like Kubernetes.