Open banking as a new approach: A model proposal for Turkey
Yeni bir yaklaşım olarak açık bankacılık: Türkiye için bir model önerisi
  1. Tez No: 840547
  2. Yazar: GAMZE ÇAKMAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİYE TUBA ŞAVLI İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Açık bankacılık, bankaların müşterinin izniyle üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarla müşteri bilgilerini paylaşmasını ve bu şirketlerin yeni ürün ve hizmetler sunmasına olanak sağlamasını içerir. Bankalar, Onaylanan işlemler için Uygulama Programlama Arayüzü (API) kullanarak gerekli altyapıyı sağlar ve izin verilen bilgileri hizmet sağlayıcılara iletir. Bu kapsamlı yaklaşım, müşteri finansal verilerinin tek bir yerde işlenmesine ve işlenmesine olanak tanır. Hizmet sağlayıcı olarak da bilinen finansal teknoloji kuruluşları da bankalar ile tüketiciler arasındaki hizmet sürecine katılmaktadır. Ödeme sistemleri alanında açık bankacılık uygulamaları ortaya çıkmaya başlamış ve güvenlik ve tekdüzelik ihtiyacının önemi belirgin hale gelmiştir. Bankacılık sektöründe rekabeti teşvik etmek ve müşterilere faydalı mal ve hizmetler sunmak amacıyla İngiltere, Avrupa Birliği ve Avustralya gibi ülkelerde yasal kanunlar ve standartlar oluşturulmuştur. Ödeme Sistemleri Direktifi (PSD) 1 ve 2'nin yürürlüğe girmesinden bu yana yapılan başvuruların sayısı, özellikle AB üye ülkeleri arasında önemli ölçüde artmıştır. Çalışmada öncelikle açık bankacılık kavramının bankacılık sektörü içerisindeki tarihsel gelişimi anlatılmış ve dünyadaki ve Türkiye'deki gelişimi karşılaştırılmıştır. Son olarak yurt dışındaki hizmetler esas alınarak Türkiye'de hizmet verecek bir banka modeli önerilmiştir. Banka modeli krediler, hazine, bankacılık operasyonları ile ödeme sistemleri ve muhasebe birimlerini hedef alacak şekilde dizayn edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Open banking involves banks sharing customer information with third-party service providers with the customer's permission, allowing these companies to offer new products and services. Banks provide the necessary infrastructure using Application Programming Interface (API) for approved transactions and transmit the permitted information to service providers. This comprehensive approach allows customer financial data to be processed and processed in one place. Financial technology organizations, also known as service providers, also participate in the service process between banks and consumers. Open banking applications have begun to emerge in the field of payment systems and the importance of the need for security and uniformity has become evident. Legal codes and standards have been established in countries such as the United Kingdom, the European Union and Australia to promote competition in the banking sector and provide beneficial goods and services to customers. The number of applications submitted since the entry into force of the Payment Systems Directive (PSD) 1 and 2 has increased significantly, especially among EU member states. In the study, first of all, the historical development of the open banking concept within the banking sector is explained and its development in the world and in Turkey is compared. Finally, a bank model that will serve in Turkey has been proposed based on services abroad. The bank model is designed to target credits, treasury, banking operations and payment systems and accounting department.