Liderlik tarzları, otoriteye bağlılık ve girişimcilik arasındaki ilişkilerin incelenmesi: İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki girişimciler üzerine bir araştırma
Examination of the relations between leadership styles, loyalty to authority and entrepreneurship: A research on entrepreneurs in İdlib tension reducation zone
- Tez No: 840576
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
İnsan yaşamının iktisadi faaliyetler olmadan sürdürülebilmesinin imkansızlığı gerçeğinden hareketle, sosyal yaşamın iktisadi yaşama bağlı olduğu açıktır. Yine belli bir insan topluluğunun herhangi bir otorite olmadan ve bu otoriteye liderlik eden bir insan sermayesine sahip olmadan yönetim işleyişinin olması da mümnkün değildir. Bu iki gerçeği birlikte ölçmeyi ele alan bu tez çalışması, olağan işleyişin olmadığı bir bölgede, bahse konu bu iki gerçeğin nasıl işlediğini ortaya koymayı hedefleyen bir çalışmadı. Liderlik ve liderlik tarzlarının girişimcilik üzerine olan etkisi üzerine literatürde derinlemesine birçok çalışma yapılmıştır. Diğer taraftan, bireydeki girişimcilik potansiyelini konu edinen birçok çalışma da mevcuttur. Keza otorite kavramını çeşitli değişkenlerle birlikte ele alan çalışmalar da mevcuttur. Bununla birlikte, bu çalışmada ele alınan üç değişkeni birlikte ele alan ve ve bir olağandışı/kriz bölgesindeki mevcut durumu irdeleyen bir çalışmaya literatürde rastlanmamıştır. Bu çalışma bu yönüyle özgün bir boyuta sahiptir. Araştırma bölgesi, coğrafi ve siyasi olarak Türkiye Devlet sınırları dışında yer alan Suriye Harekât Bölgesinde nüfus açısından en yoğun yerleşim yerlerini barındıran İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesidir. Bu bölge yeniden şekillenmekte olup, Suriye Devletinden farklı uluslararası siyasi/hukuki konuma sahiptir ve serbest piyasa ekonomisi şartlarının hızla ve özgürce geliştiği bir laboratuvar niteliğindedir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, temel hak ve hürriyetlerin teminatı olan devlet otoritesinin yerini farklı güç merkezlerinin aldığı olağanüstü koşullara sahip bir bölgedeki iş yaşamının aktörleri konumundaki girişimcilerin liderlik tarzları, otoriteye bağlılık ve girişimcilik potansiyelleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve literatürdeki olağan şartlarda tamamlanan diğer araştırmalar ile kıyaslanmasıdır. Bu kapsamda, ilgili kriz bölgesindeki faal iktisadi işletme sahibi 100 girişimciye 26'sı yapılandırılmış, 9'u demografik olmak üzere toplam 35 mülakat sorusu sorulmuştur. Girişimcilerin verdikleri cevaplar kodlanarak SPSS programı yardımıyla görsel verilere dönüştürülmüştür. Araştırma sonucunda, bu kriz bölgesindeki girişimcilerin liderlik tarzlarının girişimcilik potansiyelleri üzerine etkisinin pozitif yönlü olmasına rağmen düşük bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanında, liderlik tarzlarının otoriteye bağlılık ile ilişkisinin pozitif yönlü ve kuvvetli olduğu bulunmuştur. Diğer önemli bir bulgu da, liderlikte özellikler teorisinin bölgedeki zor koşullar altında öne çıktığı ve motivasyon faktörlerinin de güvenliğin baskı altında olduğu koşullarda sıralamasının ve önceliklerinin koşullara göre değişim gösterdiğinin tespit edilmiş olmasıdır. Çalışma bu yönüyle, olağanüstü koşullar altında girişimcilik faaliyetlerinin nasıl işleyebileceği göstermesi açısından farklı bulguları ortaya koymuştur. Bunun yanında,“Devlet”gücünün olmadığı ancak“otorite”gücünün olduğu bir bölgede girişimcilik süreçleri ile otorite ve liderlik etme tarzlarının niteliğinin boyutları hakkında da literatürde şimdiye kadar ortaya konmamış bir ilişki biçimini sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
Many in-depth quantitative studies have been conducted in the literature on the effect of leadership and leadership styles on entreprneurship, and most of these studies are based on the structural equation model by using variables such as human resources practices, organizational commitment and organizational citizenship as mediating factors. On the other hand, the concept of commitment to the authority that triggers entrepreneurship is positioned between the leader's authority and a necessity arising from the organizational culture, but it is not evaluated in the context of environmental imperatives that evolve with the effect of social culture and make businesses similar to each other. Therefore, this study reveals this interaction. The Syrian operation zone and the Idlib De-escalation Zone, which contains the most densely populated areas, is a laboratory with dynamics suitable for fulfilling the rights and obligations imposed on states by international law. In this region free market economy conditions are developing rapidly and freely, unlike the Syrian state that is being reshaped. The main purpose of this study is to evaluate how the relationship between leadership styles, commitment to authority and entrepreneurship occurs. Most of popular article has similar results in the domestic and foreign literature in different business lines, many of which are quantitative, turns into different results under limited security conditions and compares them with the current study findings in the literature. In this context, the main purpose of the study is to evaluate the relationship between the leadership styles, loyalty to authority and entrepreneurial potential of entrepreneurs who are actors of business life in a region with extraordinary conditions where different power centers have replaced the state authority, which is the guarantee of fundamental rights and freedoms, and to compare it with other studies in the literature completed under normal conditions. The answers given by the entrepreneurs have been recoded and converted into visual outputs by the help of SPSS program. As a result of the research, it was clearly found that although the effect of leadership styles on entrepreneurship is positive, it has a low effect, and its relationship with commitment to authority is positive and strong. Other findings that make the study unique are that the theory of leadership traits comes to front under difficult conditions and the order and priorities of motivational factors change under pressures of safety.