Assessing the influence of industry 4.0 on business models and identification of the most significant drivers to and barriers for Industry 4.0 implementation
Endüstri 4.0'ın iş modelleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi ve endüstri 4.0 uygulamasına yönelik en önemli etkenlerin ve engellerin belirlenmesi
- Tez No: 840629
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AIDA SALIMNEZHADGHAREHZIAEDDINI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez, Dördüncü Sanayi Devrimi'nin (4SR) uygulanmasındaki en önemli etkenleri ve engelleri tespit etmeyi ve bunların iş modeline etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Özellikle, çalışma küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ'ler) odaklanmakta ve en önemli etkenleri ve engelleri belirlemek için bir anket ve DEMATEL tekniğini kullanmaktadır. Ayrıca, iş modelleri üzerinde Endüstri 4.0'ın etkisini araştırmak için bir literatür taraması yapılmaktadır. Bu araştırmanın sonucunda, esneklik/hareketlilik, merkezi olmayan karar alma, gerçek zamanlı veri toplama, verimlilik ve kalite artışı ve çalışanların teknik becerilerinin artırılması gibi dört belirleyici etken ön plana çıkmaktadır. En önemli engeller ise veri gizliliği ve güvenliği, direnç, iş kesintisi ve standart sorunlarıdır. Bu çalışma, KOBİ'lerin Endüstri 4.0'ı uygularken dikkate almaları gereken önemli faktörler konusunda bir perspektif sunarak, iş modellerini optimize etmelerine ve pazarda rekabetçi kalmalarına olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to identify the key drivers and barriers to the implementation of the Fourth Industrial Revolution (4IR) and their impact on the business model. Specifically, the study focuses on small and medium-sized Enterprises (SMEs) and employs a survey and DEMATEL technique to identify the most significant drivers and barriers, while also conducting a literature review to explore the impact of industry 4.0 on business models. The result of this research highlights four dominant drivers, including agility/ flexibility, decentralized decision-making; data collection in real time; efficiency & quality and increasing the technical skill of employees while the most significant barriers include data confidentiality and safety, resistance, work interruption, and standards problems. This study provides insights into the key factors that SMEs should consider when implementing industry 4.0, enabling them to optimize their business models to remain competitive in the market.