Bankacılık hizmetlerini kalitesinin banka performansı ve müşteri memnuniyeti üzerine etkisinin analizi: Yemen Ticaret Bankası uygulaması
Analysis of the impact of the quality of banking services on bank performance and customer satisfaction: The case of Yemen Commercial Bank
  1. Tez No: 840630
  2. Yazar: SOHAİB MEASAR HEZAM AL-TURKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YENİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışma, Yemen Ticari Bankası'nın müşterilerinin bakış açısından bankacılık hizmetlerinin kalitesinin müşteri memnuniyeti ve performansına olan etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada betimsel-analitik bir yaklaşım benimsenmiş olup, çalışma popülasyonu olarak Yemen Ticari Bankası müşterileri dahil edilmiş ve rastgele seçilen 150 müşteriden oluşan bir örneklem kullanılmıştır. Veriler çevrimiçi bir anket aracılığıyla toplanmış ve verilerin istikrarı SPSS yazılımı kullanılarak doğrulanmış ve analiz edilmiştir. Çalışma, müşterilerin genel olarak sunulan bankacılık hizmetlerine yönelik olumlu bir izlenim ve memnuniyet olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, bankacılık hizmetlerinin kalitesinin izlenmesi ve korunması, etkinliklerinin ölçülmesi için periyodik çalışmalar yapılması, ayrıca Yemen Ticari Bankası ile diğer ticari bankalar arasında karşılaştırmalı çalışmalar yapılması gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to evaluate the impact of the quality of banking services from the perspective of Yemen Commercial Bank's customers on customer satisfaction and performance. The study used a descriptive-analytical approach and included the bank's customers as the study population, with a randomly selected sample of 150 customers. Data was collected through an online questionnaire, and after collecting the data, its stability was verified and analyzed using the SPSS software. The study revealed a positive impression and satisfaction among the bank's customers regarding the provided banking services in general. The study recommended the need to monitor and maintain the quality of banking services, conduct periodic studies to measure their effectiveness, and also perform comparative studies between Yemeni Commercial Bank and other commercial banks.