Yapay sinir ağları ile bitkilerin şekillerinin sınıflandırılması (yapraktan bitki tanıma)
  1. Tez No: 84063
  2. Yazar: ERDEM BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
IV t v I ÖZET Bu çalışmada, yapay sinir ağı teknikleri kullanarak bitki yapraklarına ait görüntüler sınıflandırılmıştır. Farklı beş türe ait yaprak görüntüsü ile yapay sinir ağı eğitilmiştir. Bu beş sınıf ve bunlardan farklı beş sınıfa ait toplam on türe ait yaprak görüntüleri test edilmiştir. Sınıflandırma işleminde geriye yayılma algoritması ve hopfield ağ modeli kullanılmıştır. Bu iki yöntemin performansları karşılaştırılarak, geriye yayılma algoritmasının daha verimli olduğu gözlenmiştir. « f i
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, images of foliages were classified by using artificial neural networks techniques. Artificial neural networks was trained by image of model foliages of five different foliage classes. These five types and the other five types which are different were tested. During the classification process, back propagation algorithm and hopfield net model was used. It is observed that performance of back propagation nets were highly better than the performance of hopfield nets.