Viscum album ekstrakt'ının antibakteriyel etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 84062
  2. Yazar: ELVAN DOĞAN BEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
«^r^,,.... *t. J?“”- V. -. ' 4?'.:>.,-, IV a ;*,., 3: --'. - v ÖZET ^ Ülkemizde çok zengin bir bitki florası vardır. Bunların çoğu da halk arasında ilaç olarak kullanılmaktadır. Viscum album ( ökse otu )'da bunlardan birisidir. Bu bitki ile bir çok çalışmalar yapılmış, (in vivo) antikanser, antispazmatik, antispetik sindirim, diüretik, narkotik, damar açıcı, damar sertliği, sara, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon gibi durumlarda etkin olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada ise amaç bitkinin yapraklarından elde edilen ekstratın in vitro ortamda, seçilen beş bakteri suşuna karşı antibakteriyel bir etkisinin olup olmadığını gözlemlemekti. Bunun için bitki yapraklan kurutulup, özel bir değirmende dövülüp, toz haline getirilir. Daha sonra bunlar sokslette etil alkolle tüketildi. Kalan madde etil alkolden ayrıştırılarak sırasıyla E. coli ATTC 1 1229, B. subtilis KUEN 6633, S. aureus ATCC 29213, S. enteriditis ATCC 13076 ve P. auroginosa ATTC 9027 suşlarında denendi. Agar Difüzyon Yöntemiyle E.Ava emdirilmiş diskler kullanılarak, ekstraktın etkin olup olmadığı gözlendi. Sonuç olarak bu suşlardan E. coli ve B. subtilis hariç diğerlerinde etkin olduğu saptandı. Daha sonraki aşamada ise seri dilüsyon yöntemi kullanılarak bu maddelerin hangi ortamlarda etken olduğu tespit edildi. S. aureus için 1/ 8, P. auroginosa ve S. enteritidis için ise 1/ 4 oranlarında etkin olduğu belirlendi. &r
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our country has a higly rich flora. Most of these plants have been used as a potential drug in treatment of diseases. Viscum album (Mistletoe) is the one of them. It's anticarsinogenic, antispasmatic, antiseptic, digestive, diuretic, emetic, narcotic, stimulant, vasodilator effects were investigated. Mistletoe has been recommended for such illeness as apoplexy, arthrosis, asthma, arteriosclerosis, cancer, chilblains convolsuons, epilepsy, heart disease, hypertensions. In this research the main purpose is to identify whether the Ava extract has or has not an antibacterial effects on the choosen 5 bacterial strains. For this reason, plant leaves were dried and grinded in a special grinder and their powder was obtained. This plant powder was consumed in the soxhelt with the ethyl alchool. Ethyl alcohol was evaporated in rotary evaporater and extract was obtained. This extract then diluted with 10 ml (0.9 NaCl %) physicological water and had been tried on the E. coli ATCC 1 1229, B. subtilis KUEN 6633, S. aureus ATCC 29213, S. enteritidis ATCC 13076 and P. auroginosa ATCC 9027 strains respectively. The observation had been done by using Agar diffusion method (with the E. Ava absorbed paper discs). Whether the extract was effective on the strains except E. coli and B. subtilis. Then the ratio of the extract was identified by the Serial dilution method. As a result of this research the extract of Ava had the MIC values for the S. aureus was 1/8, P. auroginosa and S. enteritidis were 1/ 4 rations. V