Gayrimenkul yatırımının Çin'in ekonomik büyümesine etkisi
The impact of real estate investment on China's economic development
- Tez No: 840646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHNAZ KOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, Çin'in ekonomik büyümesi üzerinde gayrimenkul yatırımlarının etkisini araştırmayı amaçlamaktadır ve verileri otoregresif dağıtılmış gecikme modeli (ARDL) kullanarak analiz etmektedir. Araştırma dönemi 2011'in birinci çeyreğinden 2021'in ikinci çeyreğine kadar olan süreci kapsamaktadır ve araştırma değişkenleri arasında GSYİH büyüme oranı, gayrimenkul yatırımı büyüme oranı ve işsizlik oranı bulunmaktadır. Araştırmanın sonuçları, işsizlik oranının ve gayrimenkul yatırımının Çin ekonomisi üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. ARDL modelinin analiz edilmesi sonucunda, işsizlik oranı ve gayrimenkul yatırımının ekonomik büyüme ile uzun vadeli ve kısa vadeli bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Daha spesifik, işsizlik oranı yükseldiğinde GSYİH büyüme oranı azalmaktadır. Benzer şekilde gayrimenkul yatırımı büyüme oranı arttığında da GSYİH büyüme oranı azalmaktadır. Bu bulgular, ekonomi politikaları oluşturulurken işsizlik ve gayrimenkul yatırımının etkilerinin tam olarak dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. Yüksek işsizlik, ekonomik büyümeyi baskılayıcı bir etkiye sahip olabilirken, gayrimenkul yatırımına aşırı bağımlılık ekonomik büyümeyi istikrarsızlaştırabilirdir. Bu nedenle, politika yapıcılar sürdürülebilir ekonomik büyüme için istihdamı destekleyici önlemler almalı ve istikrarlı bir konut piyasasını sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
This paper aims to explore the impact of real estate investment on China's economic growth, and use the autoregressive distributed lag model (ARDL) to analyze the data. The research period is from the first quarter of 2011 to the second quarter of 2021, and the research variables include GDP growth rate, real estate investment growth rate and unemployment rate. The results of the study show that the unemployment rate and real estate investment have a negative and significant impact on the Chinese economy. After analyzing the ARDL model, it is found that the unemployment rate and real estate investment have long-term and short-term relationships with economic growth. Specifically, when the unemployment rate rises, the GDP growth rate decreases. Similarly, when the real estate investment growth rate increases, the GDP growth rate also decreases. These findings suggest that the effects of unemployment and real estate investment need to be fully considered when formulating economic policy. High unemployment may have a dampening effect on economic growth, while over-reliance on real estate investment may lead to destabilizing economic growth. Therefore, policymakers should take measures to boost employment and ensure a stable housing market for sustainable economic growth.