Sermaye yatırımları içerisinde gayrimenkul yatırımının önemi: Şanlıurfa örneği
The importance of real estate investment within capital investments: The case of Şanliurfa
- Tez No: 1014793
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gayrimenkul Değerlemesi ve Finansmanı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sermaye yatırımları kapsamında gayrimenkul yatırımlarının ekonomik ve sosyal önemini vurgulamak ve bu konuyu Şanlıurfa örneği ile incelemek için hazırlanmıştır. Gayrimenkul yatırımları, uzun vadede getiri sağlama potansiyeli, sermaye birikimine katkı sunması ve istihdam yaratma kapasitesi açısından ülkelerin ekonomik gelişiminde temel bir rol üstlenmektedir. Araştırma, Şanlıurfa'nın ekonomik yapısını, yatırım fırsatlarını ve gayrimenkul piyasasındaki son yıllardaki ilerlemeleri ele almıştır. Nitel ve nicel veriler kullanılarak yapılan detaylı analizler sonucunda, gayrimenkul yatırımlarının Şanlıurfa'da sermaye birikiminin desteklenmesine, yerel ekonominin canlandırılmasına ve bölgesel kalkınmada önemli bir araç olmasına yardımcı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, gayrimenkul sektörüne yapılan yatırımların istihdam artırma, kentleşme sürecine hız kazandırma ve altyapı gelişimini teşvik etme gibi olumlu etkiler sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, bölgesel kalkınma stratejilerinde gayrimenkul yatırımlarının önemini vurgulamakta ve yatırım politikalarının bu yönde geliştirilmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was prepared to highlight the economic and social importance of real estate investments within the scope of capital investments and to examine this issue with the example of Şanlıurfa. Real estate investments play a fundamental role in the economic development of countries in terms of their potential to generate long-term returns, contribute to capital accumulation, and create employment. The research examines the economic structure of Şanlıurfa, investment opportunities, and recent developments in the real estate market. As a result of detailed analyses using qualitative and quantitative data, it was determined that real estate investments in Şanlıurfa help support capital accumulation, revitalize the local economy, and serve as an important tool in regional development. Furthermore, it was concluded that investments in the real estate sector have positive effects such as increasing employment, accelerating the urbanization process, and promoting infrastructure development. This study emphasizes the importance of real estate investments in regional development strategies and suggests that investment policies should be developed in this direction.