İnternet bağımlılığı, iş tatmini, işten sıkılma, örgütsel yalnızlık ve kişilik özellikleri ilişkisi üzerine bir araştırma
A study on the relationship between internet addiction, job satisfaction, job boredom, organizational loneliness and personality characteristics
- Tez No: 840645
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmayla, Ankara'daki kamu kurumlarında görev yapmakta olan işgörenlerin iş yerinde internet bağımlılığı, işten sıkılma, örgütsel yalnızlık ve iş tatmini düzeyleri ile kişilik özellikleri incelenerek demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının, birbirleri arasındaki ilişkilerin, birbirlerine olan etkilerin ve aracılık etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında öncelikli olarak araştırmaya konu internet bağımlılığı, işten sıkılma, örgütsel yalnızlık, iş tatmini ve kişilik kavramları açıklanmış, devamında Ankara'da faaliyet gösteren 6 farklı kamu kurumunda görev yapmakta olan 360 işgörenin katılımıyla gerçekleştirilen bir anket çalışması istatistiksel olarak incelenmiştir. Anket çalışmasında kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır ve anketler çevrimiçi ve yüz yüze dağıtılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; kişilik özellikleri ile iş yerinde internet bağımlılığı ve kişilik özellikleri ile işten sıkılma arasındaki ilişkinde iş tatmini ve örgütsel yalnızlığın kısmı aracılık etkisi bulunmaktadır. Örgütsel yalnızlık ile işten sıkılma arasındaki ilişkide iş tatminin kısmı aracılık etkisi bulunmaktadır. Ayrıca işten sıkılma ve iş yerinde internet bağımlılığı, işten sıkılma ve iş tatmini ile işten sıkılma ve örgütsel yalnızlık arasındaki ilişkide kişilik özelliklerinin kısmı aracılık etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze whether internet addiction in the workplace, job boredom, organızational loneless and job satifcation levels of employees working in public sector differ due to the demographic variables and to identify relationships, effects and mediating roles of the given concepts. Within the scope of the research, firstly, the concepts of internet addiction, job boredom, organizational loneliness, job satisfaction and personality were explained, and then a survey study conducted with the participation of 360 employees working in 6 different public institutions operating in Ankara was analyzed statistically. Convenience sampling method was used in the survey study and the questionnaires were distributed online and face to face. According to the research results; loneliness partially mediate the relationship between personality traits and internet addiction at work, and personality traits and job boredom and Job satisfaction and organizational. There is a partial mediation effect of job satisfaction in the relationship between organizational loneliness and job boredom. In addition, there is a partial mediation effect of personality traits in the relationship between job boredom and internet addiction at work, job boredom and job satisfaction, and job boredom and organizational loneliness.