Türk iş hukuku ve iş sağlığı ve güvenliği hukuku çerçevesinde maden işçileri
Mine workers within the framework of Turkish labor law and occupational health and safety law
- Tez No: 840655
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FAHRETTİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Maden işçileri çalışma koşulları açısından pek çok tehlikeye açık olmaktadır. Bu sebeple diğer iş kollarından farklı düzenlemeler getirilmesi gereği ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde maden işçileri açısından, diğer iş kolları için geçerli olan düzenlemelerden farklı şekilde öngörülmüş olan düzenlemeler bulunmaktadır. Özellikle ülkemizde yaşanan Soma ve Ermenek maden kazalarından sonra ulusal mevzuat çerçevesinde birçok değişiklik yapılmıştır. Maden ocaklarında ortaya çıkabilecek risklere karşı işçisinin korunabilmesi amacıyla işverene ve işçiye birtakım yükümlülükler getirilmiştir. Maden işçisine çalışma koşulları, ücret, iş sağlığı ve güvenliği, sosyal güvenlik gibi çeşitli alanlarda diğer iş kollarından ayrı düzenlemeler getirilmiştir. Çalışma içerisinde bu farklı düzenlemeler iş hukuku, iş sağlığı ve güvenliği hukuku perspektifinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mining workers' working conditions carry many hazards, requiring separate regulations compared to other sectors. In our country, particularly after the Soma and Ermenek mining accidents, numerous changes have been made to national legislation, imposing various obligations on employers and workers to protect mine workers. The study consists of three sections: The first includes basic concepts and resources for understanding the topic. The second section explains individual and collective labor law, as well as occupational health and safety. The final section examines mine workers within the context of occupational accidents, occupational diseases, and social security legislation.