İşverenin iş kazası ve meslek hastalığında doğan hukuki sorumluluğu
On the responsibility of the employer that the workers' who suffers an industrial accident or occupational disease
- Tez No: 44433
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. NİZAMETTİN AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
-103- ÖZET İş kazası veya meslek hastalığına uğrayan işçinin zararının sosyal sigorta yardımı ve ödeneği ile karşılanmayan kısmından doğan işverenin hukuki sorumluluğu ile ilgili olan çalışmamız üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, iş kazası ve meslek hastalığı kavramlarına genel bir bakış ana başlığı altında iş kazası ve meslek hastalığının tanımı ve unsurları ele alınıp incelenmiştir. İkinci bölümde ise, iş kazası ve meslek hastalığı nedeni ile, çeşitli ülke hukuklarında ve Türk hukukunda işverenin sorumluluğunun nasıl düzenlendiği incelenmiştir. İşverenin sorumluluğunun hukuki niteliği, kusurlu sorumluluk ilkesi ile kusursuz sorumluluk esasına ilişkin doktrindeki görüşler, Yargıtayın görüşü ile bu konudaki kendi görüşümüz bu bölümde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise işveren aleyhine açılan iş kazası ve meslek hastalığından doğan tazminat davaları, tazminatın nasıl ve ne miktarda ödeneceği, Yargıtay uygulamaları, tazminatın hesaplanması konusunda yapılan yanlışlıklar ve kullanılan tablolar incelenmiştir. Yapılan inceleme sonuçlarına göre; iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesinde hukuktan ve onun bir dalı olan iş hukuku ve sosyal güvenlik hukukunun yardımlarından yeterince yararlanılmamaktadır. Ülkemizde meydana getirilmiş bulunan hukuki kurum ve mekanizmalar işçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarına uyulmasını sağlamak konusunda yetersiz kalmışlardır. İşçiyi gözetme borcunu yerine getirmeyen işveren, meydana gelen zarardan B.K.md.96 ve md. 332/1 hükümleri çerçevesinde sorumlu-204- tutulmaiıdır. İş kazaları ve meslek hastalıklarında kollektif ve zorunlu sigorta sistemine geçilmeli, işverenin kusursuz sorumluluk esası terk edilerek, sigorta işverenin risk esasına dayanan kusursuz sorumluluğunun yerini almalıdır. Kast ve ağır ihmal dışında primlerini ödemiş işveren açısından zorunlu sosyal sigorta sistemi, işverenin sorumluluğunun yerine geçmelidir. Bu nedenle en kısa zamanda işverenin sorumluluğunu açıkça hükme bağlayan düzenlemeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
-105- SUMMARY Our study on the responsibility of the employer on unpaid part, that the worker's who suffers an industrial accident or occupotional disease loss aren't completely paid by Social Insurance, consists tree parts. On the first part, industrial accident and occupational disease studied under the title of on outline of Industrial accident and occupational disease. On the second part, the cause of indusrial accident and occupational disease and the laws of different countries and of Turkey examined In order to learn how the employer's responsibility and the employer's responsibility are arrenged its position according to low, the ideas on faulty or unfaulty responsibility, Suprome Court's and our idea on this subject are considered. On the third part, compensation suits brought for occupational disease and Industrial accident, how much compensation would be paid and in which way it would be paid. Supreme Court putting ups, the erros on the subject of compensation calculations and the tables wed are considered. According to investigation results; in order to prevent industrial accident and occupational disease aren't used enough from law and its branch labour laws and Social Security law, Juridical faundation and organizations found in our country are inadequate on the subject of adapting the rules of worker healt and worker security. The employer, who doesn't observe the rules on the favour of employee, that has loss according to article 96 and 332/1 on this subject, have to be responsible,-106- collective and compulsory insurance system have to be adapted to industrial accident and occupational disease. Insurance should take over employer's pozition which based on risk bases by leaving employers faultless responsibility system, Compulsory Social Insurance system should take over employer's responsibility, who paid insurance premium out of deliberation and negligence. For this reason some new arrangements should be taken which the employers responsibility clearly legalized in the soonest time.