Ürolojik robotik cerrahide dik trendelenburg pozisyonu ve pnömoperitonyumun perfüzyon indeksi ve pleth değişkenlik indeksi üzerine etkileri
- Tez No: 840654
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ALPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomilerde (RYLRP) cerrahi görüşü artırmak amacıyla dik Trendelenburg pozisyonu ve pnömoperitonyum kullanılmaktadır. Bu prosedürler, intratorasik basınçta değişikliklere neden olarak hemodinamik parametreler üzerinde etkilere yol açabilir. Robot yardımlı cerrahilerde bu konuda sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, genel anestezi altında RYLRP planlanan hastalarda dik Trendelenburg pozisyonunun ve pnömoperitonyumun 'Perfüzyon İndeksi' (PI) ve 'Pleth Değişkenlik İndeksi' (PVI) üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Hastane Etik Kurul Onayı (E.222840/280) ve hasta yazılı onayı alındıktan sonra, genel anestezi altında elektif RYLRP yapılacak 55 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara standart monitörizasyon uygulandı ve parmak probu ile Perfüzyon İndeksi (PI) ve Pleth Değişkenlik İndeksi (PVI) monitörizasyonu gerçekleştirildi. İndüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, Trendelenburg pozisyonu sonrası, pnömoperitonyum sonrası, pnömoperitonyum ve Trendelenburg pozisyonu sonrası, 15. dakika, 30. dakika, supin pozisyon, CO2 desüflasyonu sonrası ve ekstübasyon sonrası ölçümler yapıldı. Bu aşamalarda, PI, PVI, hemodinamik ve solunumsal parametreler ile intraabdominal basınç kaydedildi.
Özet (Çeviri)
In order to improve surgical visibility in robot-assisted laparoscopic radical prostatectomy (RALRP), the steep Trendelenburg position and pneumoperitoneum are used. These procedures can lead to changes in intrathoracic pressure, affecting hemodynamic parameters. There are limited studies on the use of these techniques in robot-assisted surgeries. In this study, we aimed to investigate the effects of the steep Trendelenburg position and pneumoperitoneum on the 'Perfusion Index' (PI) and 'Pleth Variability Index' (PVI) in patients undergoing RYLRP under general anesthesia. After obtaining approval from the Hospital Ethics Committee (E.222840/280) and written consent from patients, 55 patients scheduled for RALRP were included in the study. Patients underwent standard monitoring, and Perfusion Index (PI) and Pleth Variability Index (PVI) were monitored using a finger probe. Measurements were taken before induction, after induction, after adopting the Trendelenburg position, after pneumoperitoneum, after pneumoperitoneum and the Trendelenburg position, at 15 minutes, 30 minutes, in the supine position, after CO2 desufflation, and after extubation. During these stages, PI, PVI, hemodynamic, and respiratory parameters, as well as intraabdominal pressure, were recorded.