Kamu destek mekanizmasının destekleri kullanan işletmeler açısından değerlendirilmesi: Samsun ili örneği
Evaluation of the public support mechanism in terms of businesses using supports: Case study in a Samsun
- Tez No: 840691
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Küresel gelişmeler ülkelerin kalkınmasını sağlarken özellikle gelişmekte olan ülkelerde bölgeler arasında adaletsizlikler önemli bir tartışma konusu haline gelmiştir. Küreselleşme beraberinde ekonomik, sosyal, siyasi gibi birçok alanda gelişmeler ve yeni politikalar meydana getirmiştir. Bu durum bölgelerden bazılarının ekonomik olarak fazla kalkınmasına bir kısmının da geride kalmasına yol açmıştır. Bölgeler arasındaki dengesizlikleri en aza indirgemek ve bölgesel kalkınmayı sağlamak için de birçok ülke devlet destek ve teşvikleri ile ekonomiye müdahale etmektedir. Ülkemizde de ekonomik kalkınmayı sağlamak ve bölgelerarası ekonomik dengesizliklerin giderilmesi amacıyla firmalara ekonomik, mali, idari ve teknik destek ve teşvikler verilmektedir. Kamu destek mekanizmasının destekleri kullanan işletmeler üzerinde nasıl bir etki yarattığının belirlenmesi amacını taşıyan bu çalışma ile Samsun ilinde faaliyette bulunan 138 işletmeye anket uygulanmıştır. İşletmelerden elde edilen verilerin sonucunda; kamu desteklerinin işletmelerin fiziksel kapasitesini, rekabet gücünü, karlılığını, ürün ve hizmet kalitesini önemli derecede artırdığı, işletmelerin vergi muafiyeti, makine/teçhizat alımı ve ihracat alanında desteğe ihtiyaç duydukları tespit edilmiştir. Yapılan çalışma ile destek ve teşviklerin şekillendirilmesinde ilgili kurumlara ışık tutacak sonuçlar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
While global developments ensure the development of countries, inequalities between regions have become an important topic of discussion, especially in developing countries. Globalization has brought with it developments and new policies in many fields such as economic, social and political. This situation has led some of the regions to develop more economically and some to lag behind. In order to minimize the imbalances between regions and to ensure regional development, many countries intervene in the economy with government support and incentives. In our country, economic, financial, administrative and technical incentives are given to companies in order to ensure economic development and to eliminate interregional economic imbalances. This study was carried out on 138 enterprises operating in the province of Samsun, which aims to determine how the enterprises benefiting from the governmental incentive mechanism have an effect on the economy of Samsun province, for this purpose, the survey method was used in the collection of research data, and the results that would shed light on the relevant institutions in shaping the incentives were tried to be revealed. With this study, which aims to determine what effect the public support mechanism has on the businesses using the financial supports, a survey was applied to 138 businesses operating in Samsun. As a result of the data obtained from businesses; It has been determined that public supports significantly increase the capacity, competitiveness, profitability, product and service quality of businesses, also the results shows businesses need support in the field of tax exemption, machinery/equipment purchases and exports. The study attempted to reveal results that would shed light on the relevant institutions in shaping supports and incentives.