Maksillofasiyal cerrahi sonrası oluşan inferior alveolar sinir hasarına düşük seviyeli lazer tedavisinin etkisi
The effect of low level laser therapy on inferior alveolar nerve damage after maxillofacial surgery
  1. Tez No: 840692
  2. Yazar: HALENUR ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ TOLGA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Maksillofasiyal cerrahi sonrası oluşabilecek komplikasyonlardan biri inferior alveolar sinir (IAS) hasarıdır. IAS hasarınn tedavisi için çeşitli yöntemler vardır ve bunlardan biri de düşük enerji seviyeli lazer (DESL) tedavisidir. Diş hekimliğinde DESL; ameliyat sonrası yara ve kemik iyileşmesinin hızlandırılması, analjezik ve antiinflamatuar etki, dişeti hastalıkların tedavisi, herpes labialis ve herpetik gingiveostomatit tedavisi, yumuşak doku lezyonlarının tedavisi, sinir hasarlarının ve TME rahatsızlıklarının tedavisi gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Çalışmamızda IAS hasarına DESL tedavisinin etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamız 39'u kadın, 16'sı erkek olmak üzere 55 hastadan (15-80 yaş aralığında; ortalama yaş 35,69±11,87) oluşmaktadır. İnfeior alveolar sinir hasarlarının 22'si ortognatik cerrahi, 44'ü ise diğer cerrahi işlemler (yirmi yaş çekimi, implant cerrahisi, fraktür, kist enükleasyonu, kemik augmentasyonu, kanal tedavisi, enjeksiyon) sebebiyle oluşmuştur. DESL tedavisi öncesi ve sonrası sinir hasarı tespiti için kullanılan klinik parametreler; 2 nokta ayrımı, pinprick, light touch ve VAS'tır. 6 ila 48 ay arası takibi yapılan hastaları 2 yıldan daha az ve 2 yıl ve daha fazla olmak üzere iki gruba ayırılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre 55 hastada da istatistiksel olarak anlamlı derecede iyileşmenin olduğu ve şikayetlerinin azaldığı görülmüştür (p0.05), ancak 1 ay içerisinde DESL tedavisine başlanan hastalarda klinik testlerde daha başarılı olduğu görülmüştür. Seans sayısı iyileşme üzerinde etkili bulunmamasına rağmen (P0.05). Ortognatik cerrahi geçiren hastalarda iyileşmenin, diğer cerrahi işlemler geçirenlere oranla istatiksel olarak daha az olduğu görülmüştür (p0.05). Rejenerasyon kapasitesi genç hastalarda daha fazla olduğundan için 35 yaş altı hastalarımızda daha iyi bir iyileşme beklemekteydik fakat etkisi istatistik bir fark yaratacak kadar yeterli değildi. Çalışmamızın sonuçlarına göre noninvaziv bir tedavi yöntemi olan DESL tedavisinin IAS hasarı oluşan bireylerde kullanılabilecek etkili bir yöntem olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the complications that may occur after maxillofacial surgery is inferior alveolar nerve (IAS) damage. There are various methods for the treatment of IAS injury, and one of them is low energy level laser (DESL) therapy. DESL in dentistry; It is used in many areas such as accelerating wound and bone healing after surgery, analgesic and antiinflammatory effects, treatment of gum diseases, treatment of herpes labialis and herpetic gingiveostomatitis, treatment of soft tissue lesions, treatment of nerve damage and TMJ disorders. In our study, we aimed to evaluate the effect of DESL treatment on IAS damage. Our study consists of 55 patients (range 15-80 years old; mean age 35.69±11.87), including 39 women and 16 men. 22 of the inferior alveolar nerve injuries were caused by orthognathic surgery and 44 were due to other surgical procedures (twenty-eight surgery, implant surgery, fracture, cyst enucleation, bone augmentation, root canal treatment, injection). Clinical parameters used to detect nerve damage before and after DESL treatment; 2 point discrimination, pinprick, light touch and VAS. Patients who were followed up between 6 and 48 months were divided into two groups: less than 2 years and 2 years or more. According to the study results, a statistically significant improvement was observed in all 55 patients and their complaints decreased (p0.05), but patients who started DESL treatment within 1 month were more successful in clinical tests. Although the number of sessions was not found to have an effect on recovery (P0.05). It was observed that the recovery in patients who underwent orthognathic surgery was statistically less than in those who underwent other surgical procedures (p0.05). Since young patients have a high regeneration capacity, we expected a better recovery in patients under 35 years of age, but the effect was not sufficient to create a statistical difference. According to the results of our study, DESL treatment, which is a noninvasive treatment method, can be an effective method that can be used in individuals with IAS damage.