Türkiye'de düzensiz göçmenlerin ücretlere ve döviz kuruna etkisi
In Turkey impact of irregular immigrations on wages and exchange rate
- Tez No: 840778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVANUR FEYZA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Düzensiz göç; bir ülkeye yasadışı giriş yapmak, bir ülkede yasadışı şekilde kalmak veya yasal yollarla girip yasal süresi içerisinde çıkmamak anlamına gelmektedir. Düzensiz göç hedef, transit ve kaynak ülkelerden gerçekleşme durumuna göre değerlendirilmekte, Türkiye transit ülke konumundan hedef ülke konumuna yaklaşmaktadır. Türkiye son yıllarda giderek artan bir düzensiz göç alan ülke konumuna gelmiştir. Bu tez çalışmasında göç olgusu ile ilgili tanımlamalar ve teori sonrasında düzensiz göçmen sayısının ücretler ve döviz kuru üzerine etkisi Almon gecikmesi dağıtılmış model ile incelenmiştir. Çalışmanın bulgularında düzensiz göçmen sayılarındaki artışın ücretleri kısa dönemde negatif, uzun dönemde pozitif etkilediği, buna karşın döviz kurlarını hem kısa hem de uzun dönemde pozitif etkilediği görülmüştür. Çalışmada, düzensiz göçün yarattığı sorunlara gerçekçi bir çözümün, yerli işçilerin çalışmayı tercih etmediği ikinci istihdam piyasasında gerekli işgücünün teminine önemli ölçüde katkı sağlayacağı ve düzensiz göç sorunsalının fırsata çevrilebileceği tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada, düzensiz göçmenlerin döviz kurunda doğurduğu artışa dikkat çekilmiş ve kur baskısının arttığı bu dönemde bu soruna da çözüm geliştirmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Illegal migration encompasses both unauthorized entry into a country and overstaying beyond the permitted period after legal entry. The assessment of irregular migration involves analyzing its occurrence in destination, transit, and source countries. Turkey, once primarily a transit country, has shifted towards becoming a destination for irregular migration. In recent years, Turkey has experienced a notable increase in irregular migration. This thesis begins by providing definitions and theoretical insights into migration phenomena. It then explores the impact of rising irregular immigrant numbers on wages and exchange rates using an Almon model. The study's findings reveal a correlation and interaction between the influx of irregular immigrants and fluctuations in wages and exchange rates. It becomes evident that an increase in irregular immigrants tends to depress wages in the labor market and elevate exchange rates. The research emphasizes the potential for pragmatic solutions to the challenges posed by irregular migration. Addressing these issues could significantly boost the supply of labor in the secondary job market, especially in areas where domestic workers are reluctant to engage, transforming the irregular migration issue into an opportunity. Additionally, the study underscores the link between irregular immigration and increased exchange rates, while proposing solutions to address mounting exchange rate pressures.