Köpeklerden izole edilen streptokokların serogruplandırılması ve bazı antibiyotiklere duyarlılıklarının incelenmesi
Serogrouping and investigation of their subceptibility to some antibiotics of streptococci isolated from dogs
- Tez No: 840787
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI EKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırmada, köpeklerden izole edilen streptokokların serogruplandırılması ve bazı antimikrobiyal maddelere duyarlılıklarının araştırılması amaçlandı. Bunun için Van Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakımı ve Rehabilitasyon Merkezi'nde anestezi altındaki 200 adet köpeğin kulaklarından alınan sıvap örnekleri kullanıldı. Örneklerin bakteriyolojik analizi sonucu izole edilen 50 adet streptokok kültürünün serogruplandırması lateks aglütinasyon yöntemiyle yapıldı. Antimikrobiyal duyarlılık analizleri disk difüzyon yöntemine göre yapıldı. Çalışmada kullanılan 50 streptokok izolatı ile yapılan serogruplandırma analizleri sonucunda; izolatların %64'ü serogrup C, %16'sı serogrup F, %14'ü serogrup G, %4'ü serogrup A ve %2'si de serogrup B olarak serogruplandırılırken serogrup D ile reaksiyon tespit edilemedi. İzolatların %44'ünün aynı zamanda birden fazla serogrup ile kros reaksiyon verdiği gözlendi. Yapılan antimikrobiyal duyarlılık analizleri sonucunda izolatların %90'ı amoksisilin+klavulanikasit ve vankomisin'e, %76'sı penisilin G'ye, %36'sı eritromisin'e, %32'si spiramisin ve azitromisin'e, %30'u sefoperazone'a, %12'si sefalotin'e, %10'u tilosin'e ve %4'ü de nalidiksik asit'e duyarlı bulundu. En yüksek dirençlilik oranı %96 ile nalidiksik asit'te görülürken bunu sırasıyla tilosin (%86), sefalotin (%72), sefoperazone (%68), azitromisin (%66), eritromisin (%56), spiramisin (%38), penisilin G (%16), amoksisilin + klavulanikasit (%8) ve vankomisin (%4) izledi. Çalışmada kullanılan ve beta laktam, florokinolon, sefalosporin ve makrolid gruplarından oluşan antimikrobiyal maddelere karşı suşların %66'sında en az 3 faklı grupta ortak olarak gözlenen multidrug rezistenslik tespit edildi. Direnç gruplarının altı farklı kombinasyonda olduğu tespit edildi. Gruplar arasında en yüksek dirençli suş oranı %18 ile Grup III'te görülürken, bunu sırasıyla Grup V (%14), Grup IV (%10) ve %8 oranı ile ayrı ayrı Grup I, Grup II ve Grup VI izledi. Sonuç olarak köpeklerin kulak örneklerinden izole edilen streptokokların çoğunlukla serogrup C, F ve G olarak tespit edildiği, vankomisine duyarlılığın yüksek olduğu ve çoklu antibiyotik direncinin önemli düzeyde olduğu ortaya konuldu. Sokak köpeklerinde tespit edilen bu verilerin köpeklerin baş bölgesinde gözlenen infeksiyonlarda uygulanacak tedavi ve kontrol protokollerinde önemli bir yer teşkil edeceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to serogroup streptococci isolated from dogs and to investigate their susceptibility to some antimicrobial agents. For this purpose, fluid samples were taken from the ears of 200 dogs under anesthesia at the Van Metropolitan Municipality Animal Care and Rehabilitation Center. Serogrouping of 50 streptococci cultures isolated from bacteriologic analysis of the samples was performed by latex agglutination method. Antimicrobial susceptibility analysis was performed by disk diffusion method. As a result of serogrouping analysis of 50 streptococcal isolates used in the study, 64% of the isolates were serogrouped as serogroup C, 16% as serogroup F, 14% as serogroup G, 4% as serogroup A and 2% as serogroup B. No reaction was detected with serogroup D. It was observed that 44% of the isolates gave cross-reaction with more than one serogroup at the same time. Antimicrobial susceptibility analysis revealed that 90% of the isolates were susceptible to amoxicillin+clavulanic acid and vancomycin, 76% to penicillin G, 36% to erythromycin, 32% to spiramycin and azithromycin, 30% to cefoperazone, 12% to cephalothin, 10% to tylosin and 4% to nalidixic acid. The highest resistance rate was 96% to nalidixic acid, followed by tylosin (86%), cephalothin (72%), cefoperazone (68%), azithromycin (66%), erythromycin (56%), spiramycin (38%), penicillin G (16%), amoxicillin + clavulanic acid (8%), and vancomycin (4%). Multidrug resistance to the antimicrobials used in the study, consisting of beta-lactam, fluoroquinolone, cephalosporin and macrolide groups, was observed in 66% of the strains in at least 3 different groups. Resistance clusters were found in six different combinations. The highest proportion of resistant strains was observed in group III with 18%, followed by group V (14%), group IV (10%) and group I, group II and group VI with 8% each. As a result, it was shown that streptococci isolated from canine ear samples were predominantly serogroup C, F and G, susceptibility to vancomycin was high, and multiple antibiotic resistance was significant. It was concluded that these data obtained in stray dogs will have an important place in the treatment and control protocols to be applied in infections observed in the head region of dogs