Adli önemi olan Calliphora vicina (Robineau-Desvoidy, 1890) (Diptera: Calliphoridae) türünün yumurta gelişim sürelerinin incelenmesi
A study on the egg development periods of forensically important species Calliphora vicina (Robineau-Desvoidy, 1890) (Diptera: Calliphoridae)
- Tez No: 840786
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
S¸upheli ¨ ol¨ uml ¨ u olayların aydınlatılmasında bas¸vurulan bilim alanlarından biri olan ¨ adli entomolojide, makdulun ol¨ um¨ unden bulundu ¨ gu ana kadar gec¸en s ˘ urenin tayininde ¨ boceklerin gelis¸imlerinin farklı as¸amalarından alınan bilgilerden faydalanılmaktadır. Adli ¨ onemi olan b ¨ oceklerin yumurta gelis¸im periyotları bahsedilen bilgi kaynaklarından biri ¨ olarak kullanılmaktadır. Yumurtada, gelis¸im surecindeki g ¨ or¨ ulen c¸es¸itli morfolojik ¨ karakterler sayesinde, yumurtanın gelis¸iminin hangi evresinde oldugu tespit edilir ve ˘ ol¨ um¨ sonrası zaman (OSZ) tayininde gec¸en s ¨ ure hakkında tahminde bulunulabilir. Bu c¸alıs¸mada ¨ Hacettepe Universitesi Beytepe Kamp ¨ us¨ u'nde adli ¨ oneme sahip ¨ Calliphora vicina tur¨ une ¨ ait yumurtaların 25°C'deki gelis¸imleri incelenmis¸ ve bu surec¸teki morfolojik de ¨ gis¸imler ˘ belirlenip tartıs¸ılmıs¸tır. ˙Ingiltere'de daha once yapılan benzer bir c¸alıs¸madaki sonuc¸larla ¨ kars¸ılas¸tırıldıgında bazı farkların oldu ˘ gu tespit edilmis¸tir. Bunlardan en ˘ onemlisi iki ¨ ulke ¨ populasyonları arasında yumurtadan c¸ıkıs¸ s ¨ ureleri arasında 2 saatlik bir fark olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In forensic entomology, which is one of the scientific fields used in the solving of suspicious death cases, the information obtained from the different stages of the development of insects is utilised to determine the time from the death of the victim to the moment of discovery. Egg development processes of insects of forensic importance are used as one of the mentioned sources of information. Due to the various morphological characters that occur in the egg during the development process, it can be determined at which stage of development the egg is in and an estimate can be made about the time elapsed in determining the post-mortem interval (PMI). In this study, the egg development of the forensically important Calliphora vicina species on Hacettepe University Beytepe Campus was examined at 25°C and morphological changes during this process were detected and discussed. When compared with the results of a similar study conducted in the United Kingdom, some differences were found. The most important of these was a 2-hour difference in egg hatching times between the populations of the two countries.